Digitális fogpótlás

2021.06.04. 15:18

Megújuló labor és öntőműhely a HSZC Kalmár szakképzőben

Lényegében gyógyító művészetként tekint a fogtechnikusi szakmára Belovai János oktató, részben, mert a pótlásokkal emberek életét és egészségét teszik jobbá, szebbé. Ráadásul a viaszból készített öntőformák kézi megmunkálása végtelen precizitást követel.

T. Sz.

Fotó: Tábori Szilvia

Az innovatív, digitális technológiák ugyan pont az alkotói fázisokat váltják ki, de cserébe az eddigieknél gyorsabb és pontosabb a folyamat. Erről az intézményben kialakított modern labor átadóján beszélt tegnap.

Az eddigi háromnapos munka másfélre csökken, és a fogpótlások szoftveres előkészítésével számtalan korábbi apró hiba kivédhető. Ugyanakkor a hagyományos, az anatómiai vagy fogpótlás-technikai ismeretek továbbra is a szakma nélkülözhetetlen elemei. Horváth Mihály oktató hozzátette, a korábbi szájüregi lenyomatok helyett szkennelt mintát készít a fogorvos, a technikus pedig a digitális felvétel alapján megtervezi a ma már szövetbarát anyagokból készíthető pótlásokat.

A fogpótlások digitális tervezése is a szakmai képzés része a vásárhelyi szakképző iskolában.
Fotó: Tábori Szilvia

Az egyedülálló, a fogtechnikusi képzésben használt optikai szkenner és a hozzá tartozó szoftver beszerzéséről Pap András, a HSZC Kalmár Zsigmond Szakképző Iskola igazgatója az eszközök hivatalos átadóján elmondta, Vásárhelyen új, a legkorszerűbben felszerelt digitális fogtechnikai labort alakítottak ki a már meglévő, illetve a hamarosan felújítandó öntőműhely mellé. Mintegy négymillió forintos beruházással újították meg így képzésüket, amely az országos öt helyszín egyike. Jelenleg harminchárom fogtechnikust oktatnak, nappali és levelező tagozaton.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában