2021.06.04. 15:18
Megújuló labor és öntőműhely a HSZC Kalmár szakképzőben
Lényegében gyógyító művészetként tekint a fogtechnikusi szakmára Belovai János oktató, részben, mert a pótlásokkal emberek életét és egészségét teszik jobbá, szebbé. Ráadásul a viaszból készített öntőformák kézi megmunkálása végtelen precizitást követel.
Fotó: Tábori Szilvia
Az innovatív, digitális technológiák ugyan pont az alkotói fázisokat váltják ki, de cserébe az eddigieknél gyorsabb és pontosabb a folyamat. Erről az intézményben kialakított modern labor átadóján beszélt tegnap.
Az eddigi háromnapos munka másfélre csökken, és a fogpótlások szoftveres előkészítésével számtalan korábbi apró hiba kivédhető. Ugyanakkor a hagyományos, az anatómiai vagy fogpótlás-technikai ismeretek továbbra is a szakma nélkülözhetetlen elemei. Horváth Mihály oktató hozzátette, a korábbi szájüregi lenyomatok helyett szkennelt mintát készít a fogorvos, a technikus pedig a digitális felvétel alapján megtervezi a ma már szövetbarát anyagokból készíthető pótlásokat.
Az egyedülálló, a fogtechnikusi képzésben használt optikai szkenner és a hozzá tartozó szoftver beszerzéséről Pap András, a HSZC Kalmár Zsigmond Szakképző Iskola igazgatója az eszközök hivatalos átadóján elmondta, Vásárhelyen új, a legkorszerűbben felszerelt digitális fogtechnikai labort alakítottak ki a már meglévő, illetve a hamarosan felújítandó öntőműhely mellé. Mintegy négymillió forintos beruházással újították meg így képzésüket, amely az országos öt helyszín egyike. Jelenleg harminchárom fogtechnikust oktatnak, nappali és levelező tagozaton.