Szeged

2021.05.03. 06:55

Magyar nyelv és irodalom érettségivel kezdenek ma a középiskolások

Hétfőn országszerte magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgával kezdődik az érettségi szezon. Emelt- és középszinten írnak dolgozatot a diákok.

delmagyar.hu

A sajátodat nem használhatod!

Fotó: Illusztráció/Török János

Középszinten két feladatlapot kell kitölteniük a vizsgázóknak. Az elsőre összesen 90 perc áll rendelkezésre: egy 60 percre tervezett szövegértési és egy 30 percre tervezett szövegalkotási feladatot kell megoldani. A vizsgadolgozatokat a 90 perc leteltével a felügyelő tanár összegyűjti, majd kiosztja a második feladatlapot. Itt műértelmező szöveget kell alkotni, a megoldásra 150 perc áll rendelkezésre. Itt olvashatsz el mindent a középszintű magyar érettségiről.

Emelt szinten egy szövegértési és nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsort, illetve két szövegalkotási feladatot (műértelmező szöveg és reflektáló szöveg) kell megoldani. Emelt szinten a vizsgázó egyetlen feladatlapot kap, a rendelkezésére álló időt tetszése szerint oszthatja meg, és a feladatok megoldásának sorrendjét is meghatározhatja. A feladatok megoldására összesen 240 perc áll rendelkezésre. Itt olvashatsz el mindent az emelt szintű magyar érettségiről.

Korábban a Sulilife.hu összeszedte, mik az elvárások, és azt is megpróbálták megsaccolni, milyen feladat jöhet idén emelt és középszinten. Megéri rájuk nézni!

Segédeszközök?

Jó hír, hogy a tollon kívül nem nagyon tudsz mit otthon hagyni.

A sajátodat nem használhatod!
Fotó: Illusztráció/Török János

Az írásbeli feladatlapok megoldása közben mind közép-, mind emelt szinten használható helyesírási szótár, amiből termenként legalább négy példányról kell gondoskodnia a vizsgát szervező intézménynek. Tehát a sajátodat nem használhatod.

Az érettségikről 2021-ben

Idén 1159 helyszínen várhatóan mintegy 111 750-en érettségiznek.

Az idei érettségi szezon írásbeli vizsgái május 3-a és május 25-e közé esnek. A vizsgaidőszak speciális rendjét meghatározó kormányrendelet szerint általában csak az írásbeli vizsgákat szervezik meg.

Néhány esetben azonban lesznek szóbeli vizsgák is:

  • Minden olyan vizsgatárgy esetében, amely középszinten csak szóbeli vizsgarésszel rendelkezik (célnyelvi civilizáció, bibliaismeret, judaisztika, népművészet, hittan)
  • Testnevelés vizsgatárgyból
  • Sajátos nevelési igényű vizsgázók esetében igazgatói döntés alapján
  • Bármely vizsgatárgyból tett középszintű érettségi esetén, feltéve ha a vizsgázó írásbeli teljesítménye elérte a 12 százalékot, de nem érte el a 25 százalékot
  • A vizsgaidőszakban összesen 72 303 végzős középiskolás érettségizik, rajtuk kívül 39 447-en tesznek majd legalább egy tárgyból érettségit. A jelentkezők várhatóan közel 400 000 vizsgát teljesítenek: 121 tárgyból 67 446-ot emelt szinten, 183 tárgyból 332 216-ot pedig középszinten. Elsőként a magyar nyelv és irodalom vizsgára kerül sor: középszinten 71 121, emelt szinten pedig 2380 tanuló ad számot tudásáról

    Első a biztonság

    Az érettségi írásbeli vizsgaszervezés során, az egészségügyi hatóságok állásfoglalásai alapján alkalmazandó összes egészségvédelmi intézkedést itt olvashatjátok. Alább a legfontosabb szabályokat emeltük ki:

  • A vizsgák előtt a diákok ne csoportsuljanak! A lehető legrövidebb úton és idő alatt foglalják el helyüket!
  • A vizsgateremben a vizsgázók számának korlátozása (max. 10 fő), valamint a minimum 1,5 méter távolság biztosítása a vizsgázók közötti fertőzés kockázatát minimalizálja.
  • A védőmaszk viselése a vizsgaszervezők és a felügyelő tanárok számára kötelező!
  • Az írásbeli vizsgadolgozatok beszedésekor fokozottan figyelni kell arra, hogy mindig csak egy vizsgázó adja be a vizsgadolgozatát, a vizsgateremben addig a többi vizsgázónak a helyén kell várakoznia.
  • Sok sikert kívánunk mindenkinek!

    Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

    Rovatunkból ajánljuk

    További hírek a témában