2021.05.12. 16:00
Szegedi elnököt kapott a Nemzeti Állatvédelmi Tanács
Az állatvédelem mindannyiunk életében egyre hangsúlyosabb – mondta Veprik Róbert, a Szegedi Vadaspark igazgatója, akit a Nemzeti Állatvédelmi Tanács elnökévé választottak. Hatékony munkára számít: minden tagnak megvan a maga szakterülete, és a résztvevő szervezetek szakmailag is sokat tudnak hozzáadni az állatvédelem ügyéhez.
20210428 Szeged Veprik Róbert, a vadaspark igazgatója lett a Nemzeti Állatvédelmi Tanács elnöke. Fotó: Karnok Csaba KC Délmagyarország (DM)
Fotó: Karnok Csaba
Az állatvédelmet és az állatjólétet tűzte zászlajára az áprilisban megalakult Nemzeti Állatvédelmi Tanács, a testület elnökének Veprik Róbertet, a Szegedi Vadaspark igazgatóját választották. A tanács az elnökön, a társelnökön és a titkáron kívül 11 szavazati joggal rendelkező tagból áll, ezenfelül tanácskozási joggal az állatvédelem területéhez kapcsolódó szervezetek vesznek részt a munkában.
Az előző tanácsnak is elnöke volt
Az elnök munkáját társelnökként Ovádi Péter, a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos támogatja. Az elnököt az élelmiszerlánc-felügyeletért felelős miniszter kérte fel, a tagokat olyan szervezetek jelölték ki az igazságügyért felelős miniszter mellett, mint például az Állatorvostudományi Egyetem, a Magyar Állatorvosi Kamara, a Magyar Tudományos Akadémia és például az Országos Rendőr-főkapitányság.
A testület megalakulásával az Országos Állatvédelmi és Állatjóléti Tanács tagjainak megszűnt a megbízatása. Veprik Róbert a tanácsnak tagja és öt évig elnöke volt.
Egyre hangsúlyosabb az állatvédelem
– A kormány által indított online kérdőívet az állatvédelemről 260 ezernél is többen töltötték ki. Ez is mutatja, hogy az állatvédelem egyre hangsúlyosabb mindannyiunk életében. Egyre nagyobb figyelem irányul a társ- és haszonállatok tartására, a fiatalok észrevehető érzékenységgel fordulnak az állatok védelme felé. Jól látható, hogy számos eset a közösségi oldalakon is nagy felháborodást válthat ki
– foglalta össze Veprik Róbert, hogy miért is van nagy szükség a tanácsadó testület munkájára. Olyan szervezetek vesznek részt az együttműködésben, amelyek szakmailag is sokat tudnak hozzáadni az állatvédelem ügyéhez.
Hatékony munkára számít a tanácsban
– Az illegális szaporítók és állatviadalok szervezői elleni fellépés, a védett állatok szállítása, illegális állatcsempészet, állatkereskedelem, kóbor állatok helyzete
– sorolt fel az elnök néhány ügyet, amivel a tanács foglalkozik majd.
Hozzátette: minden tagnak megvan a maga szakterülete, így hatékony és hangsúlyos munkára számít. Az állatvédők segítségét is várják, ugyanis
azt is fel szeretnék mérni, hogyan, milyen körülmények között működnek az állatvédelem gerincét alkotó menhelyek és az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezetek. A cirkuszi állattartás szabályozása, felülvizsgálata is szerepel a tervek között
– ezt az állatvédelmi konzultáció kitöltői is kiemelték mint fokozott társadalmi érdeklődésnek számító témát. Az oktatás, az ifjúság tudatformálása is része lesz a tanács munkájának: a Szegedi Vadasparkban is azon dolgoznak, hogy kialakuljon a gyerekekben, fiatalokban az állat- és természetvédelem pozitív szemlélete.
A tanács feladatai
A Nemzeti Állatvédelmi Tanács feladatkörébe tartozik: az állatvédelmet érintő aktuális kérdések megtárgyalása, a témával kapcsolatos jogszabálytervezetek, kormányzati stratégiák véleményezése, a jogszabály-módosítás vagy új jogszabály megalkotásának kezdeményezése.
Mindezek mellett feladatuk a javaslattétel az állatvédelemmel kapcsolatos oktatásról, továbbá vizsgálatok, felmérések kezdeményezése arról, hogy miként valósulnak meg a gyakorlatban a jelenlegi szabályok, törvények, rendelkezések.