2021.02.22. 11:15
Tavaly az elektromos rollerek buktak meg, most a robotporszívót vizsgálják
Tavaly több mint 2500 termékbiztonsági ellenőrzés nyomán közel 200-féle árucikket vont ki a forgalomból a fogyasztóvédelem. Idén júliustól bővülnek a hatóság jogosítványai, akár blokkolhatják is a veszélyes árucikket forgalmazók honlapjait.
Érdemes megnézni, milyen elektromos rollert vásárolunk. Illusztráció: Fehér Gábor/MW
Forrás: MW
Fotó: Fehér Gábor
A fogyasztóvédelem rendszeres ellenőrzésekkel és a szabályozás folyamatos felülvizsgálatával tesz a kockázatos árucikkek kiszűréséért, 2020-ban piacfelügyeleti hatáskörben 1700 termékfajtát vizsgáltak.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium vegyipari és műszaki laboratóriumai további 800 árucikknél ellenőrizték, hogy azok összetétele megfelel-e az előírásoknak és a csomagoláson olvasható tájékoztatásnak.
Veszélyes gyerekjáték
A vizsgálatokon 189 termék – többek között számos gyermekjáték, lámpatest, hajszárító – bizonyult veszélyesnek. Ezek közül 158, a felhasználókra súlyos kockázatot jelentő árucikket a vásárlóktól is vissza kellett vonni.
A leggyakoribb hibák az áramütés, fulladás, égési sérülés vagy szemkárosodás veszélyével fenyegettek.
A fogyasztóvédelem a vámhatósággal közösen még hatékonyabban szűrheti ki a problémás termékeket, elsősorban a nagy tömegben vizsgált védőeszközök miatt tavaly a korábbi hússzorosára, hatmillióra nőtt a vámhatáron megállított árucikkek száma.
Önkéntes visszahívás
A hatóság a technológiai fejlődést követve új termékkörökre terjeszti ki a biztonsági vizsgálatokat. Az éves rendszerességgel ellenőrzött játékok, villamossági és háztartási cikkek, iskolaszerek mellett tavaly először tekintették át az elektromos rollerek és hoverboardok kínálatát. Az előbbiből hatot, az utóbbiból nyolcat vizsgáltak meg alaposan, egy hoverboard sem ment át az ellenőrzésen, és az e-rollerek közül is csak kettő kapott zöld utat.
Idén új elemként jelennek meg a robotporszívók és -fűnyírók a vizsgálati programban.
– 2021 nyarától még hatékonyabbá válnak a piacfelügyeleti hatósági ellenőrzések, ezekben több szerepet szánunk a vállalkozások intézkedéseinek. Ha az akkreditált laborok egy termékről megállapítják, hogy veszélyes, ezt elsőként a forgalmazónak, kereskedőnek jelzik. A vállalkozás ez alapján önként visszahívhatja a kifogásolt árucikket a forgalomból és a vásárlóktól, a hatóság csak akkor jár el, ha ezt nem teszi meg – mondta Cseresnyés Péter.
Online színtér
A fogyasztóvédelemért felelős államtitkár hangsúlyozta, a július végén hatályba lépő törvényi rendelkezések alapján a piacfelügyeleti hatóság egy több lépcsős eljárásban blokkolhatja a veszélyes termékeket forgalmazó honlapot. Súlyos kockázat esetén hatáskört kapnak a figyelmeztetés megjelenítésére az online felületen. Ha ezzel nem érik el a kívánt eredményt, eltávolíthatják a tartalmat. Végül akár arról is határozhatnak, hogy korlátozzák a honlapra való belépést.
– A családok, gyermekek védelmét, a termékek biztonságos használatát szolgálja az az új kötelezettség is, hogy júliustól minden termék mellé magyar nyelvű használati útmutatót kell majd adni. Ennek nem kötelező papíralapúnak lennie, elektronikus úton is megérkezhet a vásárlókhoz – emelte ki Cseresnyés Péter.