2021.02.18. 12:43
Nehézfém-szennyezés jutott a Tiszába
Szerdán a román fél arról értesítette az Országos Vízügyi Főigazgatóságot, hogy bányameddőből származó szennyeződés jutott a Szamosba. Hajnali egy körül érte el Magyarország területét, de várhatóan felhígul annyira, hogy hozzánk már nem jut belőle. Ha szükséges, az intézkedéseket kiterjesztik a Tisza további szakaszaira is.
20210213 Szeged Árad a Tisza folyó. Képen: A Tisza-parti fák egy része már a vízben áll. Fotó: Karnok Csaba KC Délmagyarország (DM)
Fotó: Karnok Csaba
Szerda este jöttek az első hírek: nehézfémszennyezés került a Szamosba Romániában egy bányameddőből. A szennyező anyagok hajnali 1-kor érték el Magyarország területét. A 2001-es tiszai ciánszennyezés óta érzékenyen érinti a folyó mentén élőket minden, szennyezésről szóló hír. Ezért megkérdeztük az Alsó Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóságot: mit tudhatunk a folyóba jutott káros anyagokról? Eléri-e a szennyezés Csongrád-Csanád megyét is?
Nehézfémek nagy koncentrációban
Az ATIVIZIG a kérdésben illetékes Országos Vízügyi Főigazgatósághoz irányította lapunkat. Sajtóközleményükből kiderült: a Szamos folyón Csengernél vett első vízminta-eredmények azt mutatják, hogy a szennyezés cianidot nem, ugyanakkor több nehézfémet – nikkel, cink, króm, réz – is emelkedett koncentrációban tartalmaz.
A hajnali 4 és 6 órai mintavételi eredmények alapján a szennyezés jelentősen, határérték közeli, illetve alatti értékre csökkent.
A történtekről február 17-én kora délután értesítette a román fél az Országos Vízügyi Főigazgatóságot a Nemzetközi Riasztó Rendszeren (PIAC) keresztül. Az OVF főigazgatója a védekezési munkálatok összehangolására és vezetésére elrendelte az Országos Műszaki Irányító Törzs működtetését. Az érintett vízügyi igazgatóságok a területükhöz tartozó szakaszon értesítették a vízhasználókat a várható szennyezésről.
Lezártak mindent, amit lehet
A folyó mentén lévő zsilipeket és csatornákat azonnal lezárták, a gátőrök a Szamos teljes szakaszán állandó és fokozott figyelőszolgálatot látnak el.
A területileg illetékes katasztrófavédelmi igazgatóság a határszelvényben felállította mobil laboratóriumát. A vízügy a zsilipek és csatornák lezárásával, a csóva útjának állandó követésével, a vízmintaeredmények folyamatos elemzése alapján gondoskodik arról, hogy a szennyeződést a mederben tartsa. Ez azért fontos, hogy a nehézfémek a mederből ne kerüljenek ki a hullámtérbe, ne jussanak be a vízhasználatba, így a lehető legkisebb mértékben érjenek élő szervezetet.
Felhígul a szennyezés
A Szamoson és a Tiszán a mintavételezés folyamatos, nyomon követik a szennyezéscsóva hosszát és levonulását. Elemzik a sebességét és a hígulását a Tisza- és Bodrog-befolyásoknál, a terhelés mértékét a laboratóriumi eredmények segítségével. Az anyag előreláthatóan szombaton jut el Tiszalökig.
Azzal számolnak, hogy a Bodrog magas vízhozama miatt olyan mértékben felhígul addigra a szennyezés, hogy az ártalmas komponensek mennyisége a határértékek alá süllyed.
A laboratóriumi eredmények függvényében azonban, amennyiben szükséges, a védekező intézkedéseket a Tisza további szakaszra is kiterjesztik.