2021.02.08. 16:00
Egyes a mártélyi önkormányzatnak
Nem elég szigorú a mártélyi szabályzat a korrupció kizárásához, így egyes minősítéssel marasztalta el az Állami Számvevőszék jelentésében a vásárhelyi városházához tartozó mártélyi önkormányzatot.
Egyes minősítéssel marasztalta el a mártélyi önkormányzatot az Állami Számvevőszék a korrupció elleni védettség vizsgálatakor. Azt figyelték meg, hogy a helyi szabályozás mennyire sikeresen zárja ki a korrupciót.
Az üdülőfalu sajátos helyzete, hogy a napi ügyvitelnek ugyan a mártélyi önkormányzat épülete ad otthont, a polgármesteren kívül további két munkatárssal, a vásárhelyi önkormányzattal közös hivatalként működnek. Így a szükséges szabályzatok minősége, pontossága a vásárhelyi jegyző hatásköre.
A napokban nyilvánosságra hozott ÁSZ jelentésben egyébként a város négyes osztályzatot kapott.
Tatár Zoltán, a hódmezővásárhelyi önkormányzat tavaly nyáron hivatalba lépett jegyzője elmondta: miután megkezdte munkáját a városházán, elindította a belső ellenőrzést, a szabályzatok felülvizsgálatát.
Úgy gondolja, azóta számos dokumentációs hiányosságot pótoltak, amelyekért részben korábbi átszervezések okolhatók. Az ÁSZ-jelentés egyébként még a hivatalba lépése előtti első félévet értékeli.
Hozzátette: a jelentés többször kifogásolta, hogy bár a vásárhelyi önkormányzat és Mártély közös hivatalként működik, egyes gazdálkodási feladatokat igenis külön dokumentumokban kell szabályozniuk.
Tatár Zoltán szerint az elmarasztalás nem azt jelenti, hogy áttekinthetetlen a mártélyi önkormányzat működése. Nem szabálytalanságokat tártak fel, sokkal inkább adminisztratív hiányosságokra mutatott rá a jelentés.
Putz Anita, Mártély polgármestere az ÁSZ-jelentésről a napokban elmondta: szereti, ha minden szabályosan működik, így hivatalba lépésekor felkérésére egy független kecskeméti cég átvizsgálta a település működési és gazdálkodási szabályzatát.
A feltárt hiányosságokat akkor továbbították az illetékes jegyzőnek, Tatár Zoltán elődjének. – A feladatot tehát már korábban megkapták – hangsúlyozta az üdülőfalu polgármestere.
Az ötös skálán átlagosan egyébként 4,6-ra értékelte a Csongrád-Csanád megyei önkormányzatok korrupció elleni védettségét az Állami Számvevőszék.
Továbbá Szeged és Hódmezővásárhely 4-es értékelést, míg Mártély és Domaszék is egyes minősítést kapott.