2021.01.21. 20:20
Patinás épületben 21. századi oktatás zajlik a Tömörkényben
A koronavírus miatt a középiskolák idén maximum virtuálisan tudtak nyílt napokat tartani, még az oktatás is online zajlik az intézményekben. Megnehezedett tehát az iskolaválasztás a nyolcadikosok számára. Nekik segítünk intézménybemutató sorozatunkkal. Ismerjék most meg a Tömörkény István Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikumot.
20201027 Szeged Tömörkény István gimnázium épülete. Fotó: Frank Yvette FY Délmagyarország
Fotó: Frank Yvette
A szegedi gimnáziumok közül az egyik legszínesebb képzési palettát kínálja a nyolcadikosok számára a Szegedi Tömörkény István Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikum, ahol összesen öt gimnáziumi és két képző- és iparművészeti szakgimnáziumi osztály indul szeptemberben.
Az intézményben van egy gimnáziumi két tannyelvű osztály. Ennek egyik fele magyar–német, a másik magyar–spanyol orientációjú.
Az ötéves képzés első éve nyelvi előkészítő, így előképzettség nem szükséges egyik idegen nyelvből sem, a szóbeli felvételi is magyar nyelven zajlik.
A másik, szintén megfelezett gimnáziumi osztály egyik része ének-zene, a másik biológia és környezetvédelmi orientációval indul. Előbbi első idegen nyelve az olasz, második az angol, utóbbiban angolt és németet tanulnak a diákok. Mindkét tagozaton tantárgyi szóbeli felvételit tartanak.
Az emelt szintű német és az emelt szintű angol szintén két fél osztályt tesz ki. Itt német és angol anyanyelvű lektor is segíti a diákokat, hogy emelt szintű érettségit és legalább középfokú nyelvvizsgát tudjanak szerezni. Második idegen nyelvként a németesek angolt tanulnak, a szóbeli felvételi német nyelven zajlik, az angolosoknál pedig mindez fordítva van.
A Tömörkény emelt szintű humán osztályában a fiatalok heti 4 órában angol és heti 3 órában latin nyelvet tanulnak, ami magában foglalja az ókori irodalmat, történelmet, filozófiát, művészetet és retorikát.
Ide nincs szóbeli felvételi, a központi írásbeli és az 5–8. évfolyamos eredmények számítanak.
Ugyanígy lehet bekerülni az általános tantervű gimnáziumi osztályba is, ahol az első idegen nyelv az angol, a második pedig a spanyol vagy az olasz.
A művészeti szakgimnázium képző- és iparművészeti osztálya 5 éves képzést ad. Művészeti grafikus, kerámiaműves, szobrász és textilműves szakmairányok közül lehet választani, mindegyikre egységesen rajzból van alkalmassági vizsga. Az itt tanított idegen nyelv az angol, a diákok a képzés végén a szakirányuknak megfelelő szakképesítő bizonyítványt kapnak. Ezzel akár saját vállalkozást is indíthatnak, sokan azonban képző- és iparművészeti egyetemen tanulnak tovább.
Horváthné Szabó Éva intézményvezető elmondta,
a nagy múltú iskola patinás épületében a 21. századi elvárásoknak megfelelően tanulhatnak a diákok, ehhez a modern számítógépek, digitális táblák, továbbá a tanműhelyek felszereltsége is adott.
– Iskolánk megítélése országosan is elismert, tanulóink 80 százaléka felsőoktatási intézményben tanul tovább. Egyre több a nyelvvizsgával ballagó is, ami köszönhető többek között külföldi kapcsolatainknak és azoknak az Erasmus-pályázatoknak, amelyek jóvoltából diákjaink és tanáraink is idegen nyelvterületen fejleszthetik tudásukat – tette hozzá.