2020.11.22. 12:20
Moholy-Nagy László négy költeménye is megjelent a Délmagyarországban
Bár lapunk többször foglalkozott a témával az elmúlt évtizedekben, sokan talán ma sem tudják, milyen szorosan kötődött Szegedhez Moholy-Nagy László, a legismertebb magyar képzőművész. A Délmagyarország nem csak kiállításáról írt, először versei jelentek meg a lapban.
A Radnóti elődjébe járt
Négy vers lapunkban
Tíz verse maradt fenn összesen. Szegeden két költeménye került be a Szegedi Naplóba, négy a Délmagyarországba, ezeket Apró Ferenc szegedi irodalom- és helytörténész derítette fel. Talán a nagybácsira tekintettel közölték a diákköltő verseit. Egy Móra Ferencnek írott 1917-es levél is bizonyítja, hogy akkoriban Móra is a szárnyai alá vette. A lap 1912. október 27-i számának tárcarovata három verset közölt a középiskolás diáktól: Egy fehér ház előtt, Leány jött az őszben, Várok az estben. A november elsejei lapszámban újabb versét hozta le lapunk, Halott testvérkéim címmel.
Juhász Gyula barátja
Az érettségi után Budapesten kezdett jogi tanulmányokat. Az első világháborús orosz frontra másodéves egyetemistaként került, súlyosan megsebesült, előbb Odesszában, aztán Szegeden gyógyult. A Bach család és Gergely Sándor szobrász vette pártfogásába. Műtermében kötött barátságot Juhász Gyulával, aki egyetlen szegedi, Gergellyel és feleségével közös kiállítását megnyitotta 1919-ben, és a Délmagyarországban is méltatta. A megnyitón Móra Ferenc is részt vett. Moholy-Nagy László elkészítette Juhász Gyula portréját, Mórát is megfestette. 1919 végén a két művész barát emigrált, Moholy-Nagy először Bécsbe, majd Berlinbe költözött. 1920-ban kétszer is írt külföldi sikereiről akkor Szeged néven megjelenő lapunk. Juhász Gyulától egy alkalmi vers is fennmaradt, amelyben megörökítette később világhírűvé vált barátja nevét: „Az ember ötlete néha pokoli, Nem is tudja igazán megokolni, Miért lett modernné éppen a Moholi?”