2020.08.07. 09:14
39 fiókát jelöltek meg a magasban
Nyolc-tíz méter magasan, villanypóznák tetején dolgoztak a szakemberek. Fémből és műanyagból készült jelölőgyűrűket helyeztek fel a gólyafiókák lábára.
A meggyűrűzött madarak néhány hét múlva útra kelhetnek majd Dél-Afrikába
A kerti poszáták, réti tücsökmadarak, bíbicek és molnárfecskék számának fogyatkozásáról a közelmúltban adtunk hírt. Bár fehér gólyáink nincsenek ekkora veszélyben, mégis fontos folyamatosan megfigyelni őket. Egyedszámuk a hetvenes évektől négy évtizeden át stabil volt, de az 5000 páros hazai fészkelőállomány létszáma néhány év leforgása alatt 4000 párra apadt.
Ezért is érdemes nyomon követni legmagyarabb madarunk vándorlási szokásait.
Afrikában telelnek
Hetek óta fiókanevelés zajlik a hazai madaraknál. Villanypóznák tetejére épült gólyafészkekben cseperednek a borzas tollú fiókák. Ez az az időszak, amikor a madarászok jelölést, gyűrűt vagy jeladót tudnak tenni az állatokra, későbbi nyomon követésük érdekében.
– A hideg évszakban tapasztalható táplálékhiány elől madaraink többsége földünk melegebb éghajlatú területeire vándorol. A rövid távú vonulók a Földközi-tenger térségébe, a hosszú távú vonulók pedig Afrikába húzódnak.
A hazánkban fészkelő fehér gólya és a füsti fecske Dél-Afrikáig vonul – mondta lapunknak Lovászi Péter, a Magyar Madártani Egyesület megyei csoportjának vezetőségi tagja. Hozzátette, a hosszú vonulás és a telelés a madarak egyik legnagyobb erőpróbája. Ha meg akarjuk ismerni az egyes fajok életét és az őket veszélyeztető tényezőket, akkor meg kell ismernünk a vonulásútvonalukat, a pihenőhelyeiket, de a madarak hely- és párhűségét, illetve területhasználatát is.
Megjelölik a madarakat
A madarakkal kapcsolatos kérdések megválaszolásának klasszikus módszere, a gyűrűzés alig egy évszázada kezdődött. A jelölőgyűrű olyan, mint az autókon a rendszám: az egyedi betű–szám kombináció alapján lehet felismerni az egyes egyedeket. A kis testű madarakat hálóval fogják be a kutatók, a nagy testűekre csak fiókaként, a fészekben helyezhető fel a gyűrű.
– Manapság már nemcsak fémgyűrűvel, hanem színes műanyag jelölésekkel is ellátjuk a madarakat, hogy távcsővel vagy fényképezőgéppel távolról, az élettevékenységük zavarása nélkül is azonosíthassuk őket. A legmodernebb, jeladós technika bár folyamatosan szolgáltatja az adatokat, mivel drága, még kevésbé terjedt el – magyarázta a szakember.
Gyűrűzés a magasban
Többnapos gyűrűzési akciót szerveztek a madarászok a Baksi-puszta környékén. A madártani egyesület szakemberei NKM Áramhálózati Kft. emelőkosaras járművével járták sorra a fehér gólyák fészkeit. Ópusztaszer, Pusztaszer, Tömörkény és Csanytelek összesen 14 gólyafészkében 39 fióka lábára került szabványos fém ornitológiai és kék színű jelölőgyűrű.
– A fiókák a kikeléstől számítva 8-9 hetes korukban hagyják el először a fészket. A gyűrűzést ezért a fiókák 5-6 hetes korára időzítjük. A kisebb állatok lábáról még lecsúszhat a gyűrű, a nagyobbak pedig – annak ellenére, hogy még nem röpképesek – menekülőre foghatják, és kieshetnek a fészekből.
A megjelölt fiatal gólyák hamarosan útra kelnek Afrika felé. A szakemberek remélik, hogy 3-5 év múlva, amikor a madarak ivarérettek lesznek, minél többnek leolvashatják a gyűrűjét egy-egy környékbeli fészekben.