2020.07.15. 12:53
Ladikot készítettek Mártélyon a tiszai műanyag hulladékból – Galéria
A Tisza-parti Mártélyon bocsátották vízre az első, újrahasznosított műanyagból készült ladikot.
A Tisza-parti Mártélyon bocsátották vízre az első, újrahasznosított műanyagból készült ladikot. .JPG
Forrás: Tiszai PET Kupa
Évszázados hagyományt gondolt újra a PET Kupa. A Tiszából gyűjtött folyami műanyag hulladékból elkészült az első Tiszai Plasztik Ladik.
A modern anyagot, az újrahasznosított műanyag pallókat egy mártélyi ladik készítő mester munkálta meg, megtartva az ősi formát és szerkezetet. Ugyancsak ebben, a Tisza-parti faluban avatták fel ünnepélyes keretek között az innovációs újdonságot.
Fenyő helyett műanyag „deszkákból”
A tiszai ladik hazai fából készült kishajó. Hagyományos, csapott formáját évszázadok alatt nyerte el. Előnye, hogy a folyóvízen halkan és gyorsan mozog. Elsősorban vörösfenyőből, vagy borovi fenyőből készül. Ez utóbbi hagyomány most megdőlt. A plasztik ladikot szerdán Mártélyon bocsátották vízre.
– Az eladott műanyag palackok több mint 90 százaléka nem kerül újrahasznosításra – mondta az ünnepségen Putz Anita, Mártély polgármestere, aki utalt egy kutatásra is, ami szerint évi átlagban minden ember negyedkiló műanyagot „fogyaszt” el.
A hulladékban is rejlik erőforrás
Hizó Ferenc, az Innovációs és Technológiai Minisztérium helyettes államtitkára hangsúlyozta, a plasztik ladik jól szemlélteti, hogy a látszólag értéktelen hulladékok hogyan élednek újjá használati eszközként, ezzel mutatva meg a hulladékban lévő erőforrást, mint értéket.
Szódával avatták fel a speciális anyagú csónakot
Molnár Attila Dávid, a Tiszai PET Kupa tagja, a ladik ötletgazdája kiemelte, örülnek, hogy Szabó László ladikkészítő mester ilyen jól megoldotta a feladatot.
– A technikai nehézségekre fittyet hányva újra és újra nekifutva addig dolgozott, amíg a hajó el nem készült. Köszönet az önkénteseinknek is, akik munkáját az alapanyag dicséri. Amit itt látnak, az nem más, mint annak a műanyagnak a ledarált, színre válogatott, szeparált, felmelegített és nagy nyomás alatt lappá préselt formája, amiket önkénteseink a Tiszából halásztak ki. Ez a forma azonban mit sem ért addig, amíg a mester kezével nem találkozott.
A PET kalóz hagyomány szerint szódavíz-locsolással avatták fel a csónakot, majd Szabó László ladikkészítő mester és Molnár Attila Dávid ötletgazda a vízen is kipróbálták a ladikot, ami kiválóan vizsgázott.
Ladikot készítettek Mártélyon a tiszai műanyag hulladékból