Helyi közélet

2020.07.23. 18:00

Elérkezett a nyári vadbalesetszezon

A vadelütéses balesetekre hívta fel a figyelmet a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányság az Országos Magyar Vadászkamara megyei területi szervezetével közösen. Az akcióban vadriasztó sípot kaptak az autósok.

Suki Zoltán

Szeged, 20200722. Rendõrség a vadbelesetek veszélyére hívta fel az autósok figyelmét az 5-ös útnál. Fotó: Frank Yvette (FY), Délmagyarország

Fotó: Frank Yvette

A vadbalesetek szempontjából frekventált helyszínen, az 5-ös számú főúton tartottak közúti ellenőrzést a rendőrök tegnap délelőtt. Vad Róbert, a Csongrád-Csanád Megyei Rend­őr-főkapitányság Balesetmegelő­zési Bizottságának titkára el­­mondta: nemcsak a táblákkal jelzett szakaszokon kell óvatosan közlekedni, hanem erdősávok, termőföldek mellett is, különösen szürkületkor és az esti, éjszakai órákban. Szerinte sokszor hirtelen, féktávolságon belül lép a vad az autó elé, az azonban nem mindegy, hogy milyen sebességről kell vészfékeznie a sofőrnek, és mekkora lesz az ütközés ereje.

A megállított autósok figyelmét arra is felhívták, hogy a megengedett legnagyobb se­besség nem azt jelenti, hogy annyival is kell haladni. Rá­­adásul szembejövő forgalomnál nehezebb észrevenni a közelben lévő vadon élő állatokat. A sebesség csökkentése segíthet megelőzni a baleseteket. Szintén fontos – ahogy mindig –, hogy vezetés közben senki se telefonáljon, viszont mindenki használja a biztonsági övet. Érdemes nagyobb követési távolságot tartani, és ha nem jön szembe senki, bekapcsolni a távolsági fényszórót.

Az akcióban több autóst is megállítottak. Megszondáztat­ták őket, és kaptak egy járműre szerelhető vadriasztó sípot is.

Arra pedig korábban az Or­­szágos Magyar Vadászati Védegylet hívta fel a figyelmet, hogy július második felétől augusztus közepéig tart az őzek párzási időszaka. Ilyenkor nappal is aktívabbak az állatok, kergetik egymást, többször tévedhetnek a közutakra, ezért nem csak ott kell óvatosabban vezetni, ahol tábla jelzi a vadat.

Az is kiderült, hogy átlagosan több mint 6000 nagyvadat ütöttek el az elmúlt években, ennek háromnegyede őz volt, a balesetek zöme az üzekedés időszakában történt. A vadelütés közúti balesetnek minősül, ezért ilyen esetekben hívni kell a rendőrséget.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában