2020.07.26. 14:00
A magyar tenger megyei szerelmesei
Nem feltétlenül luxus a vitorlázás, de azért nem árt, ha kellően vastag pénztárcával vág neki a habok szelésének a magyar tenger szerelmese. A siófoki kikötőben jártunk, ahol nem ritka a rongyrázás, egy olimpikon hajóját is megcsodáltuk, és két Csongrád-Csanád megyei egykori rendőrrel is összefutottunk, akik ma már lelkes matrózok.
Árva László már évek óta Siófokon él, gyerekkorában a Maroson szeretett bele a vízbe. Fotó: Török János
Fotó: Török János
Szerényen, kisebbrendűségi komplexussal küzdve léptünk be a belépőkártyával védett siófoki kikötőbe kísérőnkkel, Árva Lászlóval, hiszen tisztában voltunk fotóriporter kollégámmal azzal, hogy itt kettőnk egyéves fizetésével sem jutnánk messzire. A parkolóban álló luxusautókból elegáns emberek szálltak ki, a jólétben élőkre jellemző könnyedséggel, kisimult arcukon állandó, halvány mosollyal.
Hosszú út a Balatonig
– 2010-ben voltam itt nyaralni, megismerkedtem valakivel, és rajta keresztül belecsöppentem a családi vállalkozásba – kezdte a makói származású Árva László, aki most nyaralók bérbeadásából él. Hosszú út vezetett számára a magyar tengerig, a honvédségnél kezdett mint baleseti helyszínelő, majd dolgozott a Szegedi és a Makói Rendőrkapitányságon is.
– Gyerekkorom óta vitorlázok, a Maroson nőttem fel, horgásztam, kajakoztam – mesélte ahogy közeledtünk a hajójához.
Még nincs benne az árbóc
– Július van, és még nincs az árbóc a hajóban – méltatlankodott szégyenkezve, mintha bármit is értenénk a hajózáshoz, ami nem olcsó hobbi, ismerte el, majd beavatott minket a részletekbe. 250 ezertől indul a kikötőben a bérleti díj, az ő helye 430 ezer forint a szezonban, ami április elsejétől november elsejéig tart.
A hajók ára olyan 500 ezer forintnál kezdődik, és ahogy ilyenkor szokás, a határ a csillagos ég. Az övé egy Rebell túravitorlás.
Zárt közösség
– Ez egy zárt közösség – súgta, majd megmutatta Siófok legnagyobb szórakozóhelyeinek tulajdonosát, amint a hajóját mosta. Láttuk Pomucz Tamás Európa-bajnok vitorlázó, olimpikon, edző tekintélyes vitorlását is.
– Kényszervétel volt – mutatta sajátját, és hozzátette, olyan nehéz helyet kapni a kikötőben, hogy csak hajóval együtt jutott hozzá tavaly.
Katonaként szerette meg
Zsolczai István szakpszichológus, a megyei rendőr-főkapitányság volt alezredese katonatisztként, Keszthelyen szeretett bele a hajózásba még a nyolcvanas évek végén, ami annyira komoly szenvedélyévé vált, hogy az utóbbi néhány évben jól összeszokott baráti társasággal Horvát- és Görögországban is rendszeresen hajóznak.
– A 2010-es évek elején kezdtünk többen 30 lábas hajót bérelni, amiben már volt nappali, vécé, konyha, amit akkor naponta 30 ezer forintért adtak. Hatan elvoltunk rajta, így megoszlottak a költségek – mesélte.
Zadarban vizsgázott
Bár Zsolczai imádja a Balatont, aminek az évek során minden szegletét bejárta, egy idő után felmerült bennük az ötlet, mi lenne, ha tengeren is hajóznának. Az ötletet tett követte, Zadarban levizsgázott, és 2015-től a tengeren is vitorláznak.
– Vannak, akik társadalmi státuszukat fejezik ki a hajóval, de ez csak akkor luxus, ha egyedül megy az ember, társasággal megfizethető – tette hozzá.