2020.06.08. 11:46
Januártól tilos lesz avart égetni
Sok jószomszédi viszony válik iszonnyá az év őszi időszakában, levélhullás után. Az avarégetés nemcsak bűzzel jár, hanem szennyezi a levegőt is, és károsítja az egészséget. A helyzet hamarosan megváltozik. Január 1-jétől törvény tiltja a települések belterületén az avarégetést, aminek sokan örülnek.
Avarégetés
Fotó: AS
– A környezetvédelmi törvény módosításának egyik bekezdése az avarégetéshez kapcsolódott – mondta Farkas Sándor agrárminiszter-helyettes, a szentesi és a csongrádi térség országgyűlési képviselője. A törvény módosítását az agrárminisztérium kezdeményezte.
Nagy többséggel fogadták el
A környezet védelmének általános szabályairól szóló és a természet védelméről szóló törvény módosítását 148 igen szavazattal, 21 tartózkodás mellett fogadta el néhány nappal ezelőtt az országgyűlés. A módosítás indoklásában az is szerepel, hogy a levegő nem megfelelő minősége miatt uniós kötelezettségi eljárás is folyamatban van Magyarország ellen. A levegőminőség alakulásában pedig kiemelt szerepe van az avar- és a kerti hulladék égetésének is.
Vannak települések, ahol már évek óta tilos
– A szelektív hulladékgyűjtést 2015-ben vezették be Magyarországon. Ennek része a zöldhulladék kezelése is. A hulladékszállító cégek rendszeres időközönként szállítják el a lakosságnál keletkező avart, fanyesedékeket. Emellett komposztálóedényeket is biztosítanak, azoknak, akik ezt igénylik. Főszabály szerint tehát a szelektív hulladékgyűjtés bevezetése óta, vagyis már 2015-től, tilos az avarégetés. Az önkormányzatoknak viszont lehetőségük volt arra, hogy az avar és kerti hulladék égetését időben korlátozottan ugyan, de engedélyezzék. Jó néhány település élt is ezzel, máshol viszont már évek óta betiltották. A törvény most egyértelműen kimondja, 2021. január 1-jétől tilos avart égetni – hangsúlyozta a miniszterhelyettes.
„Méréses vizsgálatokkal igazolták, hogy 50 kilogramm, tehát egy átlagos kupacnyi avar elégetése egy egész kistelepülés levegőjét erősen szennyezheti.”
Nemcsak büdös, egészségkárosító is
– Az avar és a kerti hulladék nyílt téri égetése levegőszennyezéssel jár, károsabb mindennél. A kisméretű részecske-szennyezés egyik meghatározó forrása. A füst, a szállópor, ami ezekből a korhadó, rothadó, vagy száraz növényi hulladékokból a levegőbe kerül, egyáltalán nem tesz jót a szervezetünknek. Az avarégetés általában mindig akkor zajlik, amikor szélcsendes, netán ködös az idő, és szinte beül a házak közé. Méréses vizsgálatokkal igazolták, hogy 50 kilogramm, tehát egy átlagos kupacnyi avar elégetése egy egész kistelepülés levegőjét erősen szennyezheti – emelte ki Farkas Sándor.
Aki jövőre avart éget, szankciókra számíthat.