2020.05.27. 13:41
Bedős lovászok vizsgáztak
A múlt héten erdészeti szakmunkásvizsgán, most a lovászképzés tanulóinak vizsgáján jártunk.
A kevés bedős lovásztanuló fiú egyike, a vásárhelyi Gál Norbert gyerekkora óta lovagol.
Fotó: TÖRÖK JÁNOS
A kívülállónak először fel sem tűnt, hogy éppen az ásotthalmi Bedő Albert Erdészeti Szakgimnázium és Szakközépiskola lovászai vizsgáztak kedden délelőtt a mórahalmi Futó-Dobó Lovasközpontban, de aztán Kis Arankától, a lovarda szakmai vezetőjétől és a képzés gyakorlati oktatásvezetőjétől újabb szakkifejezéseket tanultam.
Kettes fogat és elletőláda
Múlt héten a 25 erdészeti szakmunkástanuló vizsgázott az ásotthalmi oktatási intézményben, ami remek alkalom volt arra, hogy tudásomat bővítsem. Kedden délelőtt a póni kettes fogatról, a három alap jármódról – lépés, ügetés és vágta –, valamint az elletőláda előkészítéséről tanultam, míg tíz bedős tanuló gyakorlati vizsgát tett, a lányok meg azon viccelődtek, hogy haza kellene lopni Foltost, a pajkos kiscsikót.
A megyében az elsők
Andrésiné Ambrus Ildikó intézményvezető elmondta, az országban egyre növekvő igényeknek megfelelően, az ásotthalmi iskolában 2015 óta érhető el a lovászképzés.
– Mórahalommal közösen indítottuk, a gyakorlati képzőhely a város lovardája. Csongrád megyében mi vagyunk az elsők, akik ilyen képzést kínálunk. Jelenleg 33 lovásztanulónk van, közülük tízen vizsgáznak ma. A sikeres számonkérés után is maradhatnak érettségizni, vagy elhelyezkedhetnek szakmájukban – magyarázta.
Evelin kocsit hajt
Az ásotthalmi Szűcs Evelin a tételek közül az ellés előkészítését húzta, ami nem okozott gondot neki, a lovaglást és a fogathajtást is magabiztosan teljesítette, ami nem csoda, otthon is lovagol, lova is van.
– Olyat szerettem volna tanulni, ami érdekel és szívesen csinálom. A Bedőről a nővéremtől sok jót hallottam – indokolta döntését, majd elárulta, fogatot még nem sűrűn hajtott, póni kettes fogatot pedig kedden reggel először, de nagyon élvezte.
Nem csak simogatni kell
Kis Arankától, a képzés gyakorlati oktatásvezetőjétől megtudtuk, hogy minden csoportban tíz tanulóból mindössze két fiú van.
– A lovászlányok aprólékosabbak. Általában a fiúké az istállómunka, a lányoké a lóápolás. A mai világban a lovászat összetett, komoly ismereteket igénylő szakma, nem csak abból áll, hogy lovagolok és megsimogatom a lovat – magyarázta. Ilyen diákok most nem voltak, mindenki komolyan vette a vizsgát, még úgy is, hogy volt, aki az ismert körülmények miatt két hónapig nem ült lovon.
Ősi szakma
A lovak háziasításával számos szakma kialakulása vált szükségessé, némelyek egyidősek a lovak megszelídítésének történetével és gyakran apáról fiúra szálltak. Az egyik ilyen szakma a lovász.