2020.04.22. 15:01
Megváltozott az életünk: többet eszünk, főzünk a veszélyhelyzet alatt
Többet eszünk, vagy kevesebbet? Mire költjük a pénzüket a járványügyi helyzetben, amikor a legtöbb családban mindenki otthon van? A fertőtlenítőszerek mellett főként élelmiszerekre és palántákra. Fellendült a mezőgazdasági boltok forgalma, többen ráérnek most, így veteményes- és virágoskertet gondoznak.
Illusztráció: Pexels
Március elején a legtöbben még nem sejtették, hogy a fogyasztói szokásinkat is teljesen felboríthatják a koronavírus hatásai. Folyamatosan alakultak át vásárlói attitűdjeink. Egy hónapja még az élelmiszer-áruházakat, henteseket, gyógyszertárakat rohamozták az emberek, most, április közepén-végén a mezőgazdasági boltok népszerűsége lett óriási.
Mindenki veteményezik, virágot ültet
Ezt erősítette meg Takács Ferenc is, ő Petőfitelepen él.
– Azt tapasztalom, hogy sokkal többet eszünk, ám míg márciusban a hentesnél álltak sorban az emberek, most a mezőgazdasági bolt előtt. Szombat délelőttönként mindig sokan vannak a hentesnél, most hétvégén szerintem a negyede volt, mint egy átlagos szombaton. Viszont a helyi mezőgazdasági bolt előtt kígyózik a sor – fogalmazott. Úgy látta, rengetegen vásárolnak vetőmagot, ám sokan végzik el a ház körüli munkákat is. Ferenc például kerékpárgumi-belsőt vásárolt, a család biciklijeit javította meg. Zoltán két éve költözött kertes házba, most, mivel otthon dolgozik, és több a szabadideje, úgy döntött, a kert egy részébe veteményest telepít. – Paradicsomot, paprikát, kaprot is ültettem. Abba a boltba, ahol én jártam, egyszerre 15-en mehettek be, és rengetegen várakoztak kint. A piacon is vettem palántákat, virágokat is szeretnék ültetni a ház elé – részletezte. Társasházban lakó ismerőseim pedig azt erősítették meg, hogy az erkélyek, balkonok is virágosabbak, mint valaha.
Többet eszünk, többet kávézunk
Mészáros Edit három gyermeket nevel, ő egyértelműen úgy fogalmazott, sokkal többet költ élelmiszerre, mint normál esetben. Mivel mindannyian otthon vannak, a gyerekek sem az iskolában étkeznek, így mindennap főz. – Nem elég heti egyszer vásárolnom, elvileg háromszor megyek el egy nagyobb élelmiszerboltba, ám néha kimarad valami, például tejfölből sosem elég – magyarázta nevetve az édesanya. Azt mondta, igyekszik felkészülni és bevásárlólistával menni, ám a gyerekek igényei is mindig változnak. Eddig húst csak hétvégére vett, most hétköznap is esznek. Emellett az édességek, nasik is jobban fogynak. – Itthon sokkal több kávét iszom, a munkahelyemen volt ingyenkávé, most azt is itthon iszom, így tejből is több fogy. Rendelni ritkán szoktak, ha igen, akkor pizzát. Edit elmondta, ugyanannyiszor mos, mint korábban, mivel van kertjük, a gyerekek mindig koszosan jönnek be. Azt is kiemelte, több hidratálókrémet használ, ugyanis a fertőtlenítő kézmosószerek használata miatt kiszárad, kirepedezik a gyerekek bőre.
Tizedére csökkent a halfogyasztásunk
Tavaly 100 kilogramm halat vittek el ebben az időszakban, most 10-et – írta meg kollégám hétfői számunkban. A tavaly őszi lehalászás után a téli tárolókban vannak a halak. Néhány száz négyzetméteres tavakban összezsúfolva, a hidegben ugyanis nincs etetés, vermelnek a halak, normál esetben innen szedik ki, és viszik a kereskedelembe, vendéglátásba vagy külföldre. Most viszont nem, ugyanis zárva vannak a halászcsárdák, és a boltokban is jelentősen csökkent a haláru vásárlása.
Kevesebbet autózunk
– Sok vállalkozásnak nincs munkája, leálltak, és az emberek nagy része távmunkát végez. Legalább 30 százalékkal csökkent a forgalmunk az elmúlt egy hónapban – mondta Pajkos János. A szegedi, Tompai kapu úti benzinkutat üzemeltető MAXI-Line ügyvezető-tulajdonosa azt is elmondta, hogy ha csökken az üzemanyag ára, nem rohannak az emberek egyből tankolni, hanem várják azt, hogy még olcsóbb legyen. Azt is hozzátette, most kicsit több autót látni az utakon, ám ez forgalmukon nem látszik, ilyenkor csak az tankol, akinek tényleg fogytán az üzemanyaga.
Nőtt az online vásárlások száma
Sokan átálltak az online vásárlásra. Bár március közepén kevesebben rendeltek online, a hónap végére szárnyalni kezdett a netes rendelések piaca, és egyre szívesebben végzik a magyarok webshopon keresztül a napi bevásárlást. A higiéniai árucikkek megrendeléseinek száma csaknem megnégyszereződött, a szórakoztató elektronikai cikkek online vásárlása pedig megduplázódott a hónap végére, csak a luxuscikkek iránti kereslet csökkent drasztikusan az elmúlt hetekben. István vitaminokat szokott online rendelni, illetve most már ásványvizet, mosóport és fertőtlenítőszereket. A bevásárlást maga intézi heti egyszer, míg korábban barátnőjével együtt jártak hetente többször is.
Ingyenesen hívható a magyar ügyeleti központ
Az ügyeleti központ e-mail-elérhetősége: [email protected]. A beérkező elektronikus levelekre a lehető legrövidebb időn belül ellenőrzött, hiteles választ küldenek.
A 06-80-277-455 és a 06-80-277-456 számú, ingyenesen hívható információs vonalakra kezdeményezett hívásokat a nap 24 órájában az ügyeleti központban fogadják a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársai.
A kormány koronavírussal kapcsolatos hivatalos Facebook-oldalán és a koronavirus.gov.hu kormányzati honlapon hiteles és naprakész tájékoztatás található a fertőzésről.