2020.04.24. 16:24
Felszaladnak a kilók: karanténban könnyen híznak a gyerekek
Hazánkban átlagosan minden ötödik fiatal túlsúlyos vagy elhízott, ezen pedig a mostani helyzet tovább ronthat. A gyerekek egész nap otthon vannak, és miközben ugyanúgy esznek, mint korábban, jóval kevesebbet mozognak. Odafigyeléssel azonban ennek ellenére is elkerülhető a súlygyarapodás.
Jobban is eshet a mozgás, hiszen kevesebb időt töltenek a szabadban a fiatalok. FOTÓ: FRANK YVETTE
Fotó: Frank Yvette
Lustálkodás délelőttig az ágyban, napközben egy kis tanulás a számítógép előtt ülve, délutántól estig pedig online élet a barátokkal, szintén a szobában kuksolva. Mindezek mellé természetesen a mamahotel szolgáltatásai: finom házi koszt reggel, délben, este. Nagyjából így telnek most az általános és középiskolás fiatalok mindennapjai: több mint egy hónapja új életformát kényszerített rájuk a koronavírus. A mozgásszegény életmód és a túlzott kalóriabevitel azonban komoly problémákat okozhat: rövid időn belül is jelentős súlygyarapodásra számíthat, aki nem figyel oda tudatosan arra, hogy ezek a körülmények újfajta hozzáállást is követelnek a mindennapokban.
Minden ötödik fiatal túlsúlyos
– Egy orvosi hetilap számára Szolnokon és környékén készült felmérésből nemrégiben kiderült, hogy a túlsúlyos és elhízott gyerekek és tinédzserek aránya 20 százalék felett van. Ez azt jelenti, hogy minden ötödik fiatal súlyproblémákkal küzd – mondta el lapunknak Bereczki Csaba, az SZTE Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ igazgatója. – Ennek oka a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód, amelyen a mostani helyzet, amikor még az iskolai mindennapos testnevelés sem tud kompenzálni, nyilvánvalóan nem segít.
Bereczki Csaba kiemelte: most még azok a gyerekek is keveset mozognak, akik egyébként sportosabb életet éltek, hiszen azt halljuk mindenhonnan, hogy javasolt otthon maradni. A szülők vélhetően nem tudják azt a kalóriabevitel és összetétel szerint optimalizált ételsort előállítani, amelyet a menzákon kínálnak, ráadásul az egész napos otthonlét során gyakoribb lehet a késztetés is. hogy csupán az örömérzet miatt nassolni kezdjenek a gyerekek. Mindez pedig felborítja a kalóriabevitel és -leadás egyensúlyát, ami az amúgy sem fényes túlsúlystatisztika további romlásához vezethet.
Keveset mozgunk, kevesebbet is együnk
– A kevesebb mozgáslehetőség miatt most jelentősen mérsékelni kellene a cukrok és szénhidrátok bevitelét. Az ideális az lenne, ha 30 százalékban fehérjét, 15 százalékban zsírt tartalmazna a napi ételsor, és a tészták, kenyérfélék a lehető legminimálisabb mennyiségben lennének jelen benne – mondta a klinikavezető. – Emellett pedig fontos odafigyelni, hogy ha más nem, legalább napi egy óra séta benne legyen a napirendben, hogy a megváltozott körülmények ellenére se maradjon el teljesen a mozgás – hívta fel a figyelmet.
Bibarc Tünde fitneszedző szintén a táplálkozás fontosságára hívta fel a figyelmet. Mint fogalmazott, a gyermekkori elhízások 70 százalékáért a helytelen étkezés a felelős. Most pedig, amikor napi mozgásmennyiségünk jelentősen lecsökkent, ezzel még inkább vigyázni kell. – A legfontosabb a rendszeresség, hiszen a kimaradt étkezések helyett vagy akár csak unalomból a gyerekek hajlamosak nassolni. Ha pedig hagyjuk, hogy éjszakai is fent legyenek, biztos, hogy akkor is eszegetnek. A napirend betartása tehát segít a helyes táplálkozásban is, rágcsák helyett pedig érdemes gyümölcsöt, zöldséget kínálni nekik – sorolta.
Kis helyen is lehet sportolni
A fitneszedző hozzátette: bár kis lakásban nehéz megoldani a sportolást, ez sem lehetetlen, mi több, szükséges is. – A karantén idején is meg lehet találni azokat a mozgásformákat, amelyekkel a gyerekek energiáinak legalább egy része leköthető, hiszen számtalan otthoni torna található már az interneten. Aki pedig leleményes és igényli a sportolást, most sem kell ezzel felhagynia, hiszen akár a legegyszerűbb otthoni eszközöket is fel lehet használni arra, hogy tornatermet varázsoljunk otthonunkból – mondta.
A szakember azt javasolta, aki nincs hozzászokva a rendszeres sportoláshoz, az is hetente legalább 2-3 alkalmat szánjon a mozgásra. – Egy kis lakásban is lehet például fekvőtámaszt, felüléseket végezni, de fontos a hátizom erősítése is a sok ülés miatt – hangsúlyozta Bibarc Tünde. – Súlyzót gyerekeknek még nem ajánlott használni, a saját súlyos edzések bőven elegendőek. Ha pedig a szülők megtehetik, érdemes nekik is beállni a gyerekek mellé. A példamutatás ugyanis nagyon fontos, főleg azon fiatalok esetében, akik korábban nem sportoltak aktívan – tette hozzá.
A túlzott edzés is káros lehet
Miközben sok fiatal egyáltalán nem sportol, tinédzser fiúk körében egyre gyakoribb jelenség az úgynevezett bigorexia. Ez az elhízás egyik morbid fajtája, amikor a fiatalok extrém értékben növelik izomzatukat rengeteg fehérje fogyasztásával és túlfeszített edzésekkel, közben pedig továbbra is véznának látják magukat.
A szakemberek szerint ez ugyanolyan káros, mint a mozgásszegény életmód, ha tehát szülőként ilyesmit tapasztalunk, ugyanúgy érdemes közbelépni, mint ha a mozgásszegény életmód miatt kezdene el hízni gyermekünk.