2020.03.07. 10:20
Ősztől változik a felnőttképzés
Összesen 174 alapszakmát oktatnak majd szeptember 1-jétől, ám a meglévő OKJ-s képzésekre még év végégig jelentkezhetnek az érdeklődök. A változás célja, hogy erős ágazati alapismeretekre készítsen fel az iskola.
Az új felnőttképzés gyakorlatorientáltabb lesz, szakmát szeretnének tanítani, nem tantárgyakat. ILLUSZTRÁCIÓ: TÖRÖK JÁNOS
Fotó: Török János
Február közepén Szegeden járt Pölöskei Gáborné, a szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár, és elmondta, hogy szeptembertől technikumok váltják a szakgimnáziumokat. Önálló törvényt kapott a szakképzés, átnevezik a szakképző iskolákat, és átalakul a szakmalista is.
Naprakész tudást adnak
Ez utóbbival kapcsolatban akkor annyit mondott az államtitkár-helyettes, hogy ez az év átmenet lesz a felnőttképzésben. Az OKJ-s képzésekre év végéig lehet jelentkezni, ám, aki már az új szabályozásban szeretne ingyenes felnőttképzésen részt venni, az alapszakmákat már szeptembertől elsajátíthatja. Megkerestük a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamarát (CSMKIK), pontosan mire számíthatnak azok, akik új szakmát szeretnének idén elsajátítani.
– A jelenlegi felnőttképzésbe, vagyis az iskolarendszeren kívüli tanfolyami képzésbe december 31-ig iratkozhatnak be az érdeklődők, ők 2022. december 31-ig szerezhetik még meg OKJ-s bizonyítványukat – magyarázta lapunk megkeresésére Horváth Gábor, a CSMKIK képzési vezetője.
174 szakma lesz
A szakember hozzátette, a felnőttképzők feladata megváltozik, a vállalati igények teljesítésére, a munkavállalók át- és továbbképzésére módosul. Rövid idejű, naprakész tudást biztosító képzéseket emelnek be kínálatukba. Az Országos Képzési Jegyzék még 759-féle szakmát tartalmazott, ezt váltja szeptembertől a Szakmajegyzék, amelyben 25 ágazat 174 alapszakmája közül választhatunk.
Továbbra is két szakma ingyenességét biztosítja az állam 25 éves korig. A felnőtteknek nyújtott szakképzésben nem lesznek közismereti tárgyak, az előző, igazolt végzettséget, de adott esetben még a külföldön szerzett tudást is beszámítják.
Az igényeket szolgálják
Mivel az új rendszer kevesebb szakmát tartalmaz majd, így a munkaerőpiac igényének megfelelően erős ágazati alapismeretekre készíti fel az iskola a diákokat.
– Ennek birtokában könnyebben alkalmazkodhat az adott cégre jellemző technológiákhoz a tanuló. Ezért a korábbihoz képest kevésbé specializált szakmakínálattal kívánja szolgálni az iskolarendszer a munkaerőpiaci igényeket – fejtette ki a kamara szakképzési vezetője.