2019.11.13. 20:18
A kalligráfia művészetét mutatták be
Bemutatóval egybekötött kalligráfiai és festészeti kiállítás nyílt a Szegedi Tudományegyetem Rektori Épületében szerdán délután. Horváth Janisz grafikusművész, kalligráfus és tipográfus a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetében tart kalligráfiai és festészeti tanfolyamokat, az itt tanult alkotó legjobban sikerült alkotásaiból szerveztek kiállítást.
A helyszínen Horváth Janisz bemutatta a kalligrafikus írásmód elkészítését.
Fotó: Karnok Csaba
A kínai írásjeleken kívül állatokat és növényeket ábrázoló képeket gyűjtöttek össze, különböző bambusz, lótusz valamint a hal és madár ábrázolás látható a rajzokon. A kiállítás megnyitó után Horváth Janisz előadást tartott a kalligráfiáról és a helyszínen be is mutatta a technikát, amellyel megszületnek az írásjegyek. Elmondta, hogy a kínai gyerekek 4-6 éves korukban kezdik tanulni az írást, hiszen rengeteg írásjegyet kell megjegyezniük, maga a kalligráfia elsajátítása pedig már szinte művészet és több éves gyakorlatot igényel.
- Az írásjegyek elsajátítása az első lépés. A kínaiak úgy tartják, ennek az a titka, hogy jó vonalat kell húzni és jó térközt kell hagyni. A felismerhetőség lényeg, erre épül rá a kalligráfia, amely már a saját stílus megteremtése, de ügyelni kell itt is az érthetőségre. A szépsége abban rejlik, hogy hogyan tudunk tartalmat közvetíteni a formával, hogyan lehet érzelmi töltetet adni a vonalakni – mondta Horváth Janisz.