2024.10.12. 06:50
Ketten haltak meg lakástűzben idén vármegyénkben
Az év első három negyedévében összesen 192 lakóépületben keletkezett tűz Csongrád-Csanád vármegyében. A lakástüzekben 28 ember sérült meg, és 2 ember vesztette életét. A katasztrófavédelem szerint egy füstérzékelőt mindenképpen érdemes beszerelni a lakásokba, azzal megelőzhető a tragédia.
Továbbra is sok a lakástűz az országban, és azon belül Csongrád-Csanád vármegyében is. Molnár Krisztina, a vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője elmondta lapunknak, hogy az év első kilenc hónapjában összesen 192 lakóépületben keletkezett tűz vármegyénkben. Ezekben 28 ember sérült meg, és 2 ember vesztette életét.
Sok lakástűz volt
A szóvivő hozzátette, hogy a lakástüzek oltása összesen 32 órát vett igénybe, 371 tűzoltójármű vonult ilyen esetekhez. A leghosszabb beavatkozás március 20-án volt Csongrádon. A nádtetős családi ház oltása az utómunkálatokkal együtt összesen nyolc órát vett igénybe. A tüzek miatt idén 3 otthon vált átmenetileg lakhatatlanná.
A lakástüzek pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 10 eset kapcsán indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, vagy sütés-főzés miatt csaptak fel a lángok. Szándékos gyújtogatás miatt 6 ingatlanban keletkezett tűz.
A konyha is veszélyes
A legtöbbször a konyhában, a hálóban, a kéményben, a tárolóban vagy a nappaliban keletkezett tűz. Az oltást többször is a tetőn lévő napelemek, vagy pedig az épületben lévő gázpalackok nehezítették.
A kigyulladt lakások közül sehol sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában jeleznek, amikor még van lehetőség a lángokat eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni. A lakástüzek áldozatai leggyakrabban egyedül élő idős emberek, ezért idős hozzátartozóinkhoz érdemes olyan füstérzékelőt vásárolni, amely nemcsak hangosan sípol füst esetén, hanem a rokonok okostelefonjára is jelzést küld
– tanácsolta Molnár Krisztina.
A szén-monoxid is támad
Az év első kilenc hónapja sem maradt el szén-monoxiddal kapcsolatos esetek nélkül, ebben az időszakban 62 alkalommal riasztották a tűzoltókat. Két ember szenvedett szén-monoxid-mérgezést, de szerencsére senki sem halt meg a gáz miatt.
Érdemes tudni, hogy szén-monoxid nemcsak gázkészülékek működtetése közben keletkezhet, hanem valamennyi nyílt lánggal működő eszköznél előfordulhat, ha nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Ez független attól, hogy fával, gázzal, vagy szénnel fűtünk. Ezen eszközök használatakor gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről. Nem elég olykor szellőztetni, légbevezetőt kell az ablakba szerelni. Érdemes otthonra szén-monoxid érzékelőt is vásárolni, és azt a fűtőeszköztől egy-másfél méterre, fejmagasságba elhelyezni. A lejárt szavatosságú szén-monoxid-érzékelőt le kell cserélni
– mondta még a szóvivő.
Azt pedig már Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője közölte, hogy az országban idén eddig 4611 lakástűz, volt. A kigyulladt házakban 58 ember vesztette életét, egy évvel ezelőtt ez a szám 51 volt.
Csongrád-Csanád vármegyei kék hírek
- Pornográf tartalmakat töltött fel
- Illegális bevándorlókat tartóztattak fel Ásotthalomnál
- Illegális bevándorlás: 11 határsértőt tartóztattak fel a vármegyében
- Melléképület égett Hódmezővásárhelyen
- A legnagyobb elismerést kapta a subasai polgárőrség vezetője