2024.07.10. 12:57
Két ember halt meg lakástűzben a vármegyében
Csaknem 130 lakástűz volt Csongrád-Csanád vármegyében az első negyedévben. Katasztrófa történt több helyen is, ketten haltak meg ezekben a tüzekben. A tűzoltók a lakástüzek mellett a szén-monoxiddal is küzdöttek.
A 129 lakás közül közül egyikben sem volt füstérzékelő.
Fotó: KISS ANNAMARIE
– 2024 első félévében 129 olyan tűz volt Csongrád-Csanád vármegyében, ami lakásban vagy családi házakban keletkezett. Ebben az időszakban 1757 négyzetméternyi épített terület égett le. Az első félévben kigyulladt lakóépületekben komoly katasztrófa is történt. Két ember meghalt, tizenöt pedig megsérült – mondta lapunknak a Csongrád-Csanád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
Katasztrófa történt a tüzek miatt
Molnár Krisztina elmondta azt is, hogy az év első hat hónapjában keletkezett lakástüzek eloltásához összesen egy teljes napnyi oltásra és 244 tűzoltójárműre volt szükség. A leghosszabb beavatkozás március 20-án volt Csongrádon. A nádtetős családi ház oltása az utómunkálatokkal együtt összesen nyolc órát vett igénybe.
– Hogy kiderüljön, pontosan mi okozta a tüzeket összesen 7 tűzvizsgálat indult. A leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, sütés-főzés, avar- vagy szemétégetés miatt csaptak fel a lángok. Két otthonban szándékos gyújtogatás miatt keletkezett tűz. A legtöbb tűz a konyhában, kéményben, illetve hálóban keletkezett – tette hozzá a szóvivő.
Elkerülhető lehetne a katasztrófa
A 129 lakás közül közül egyikben sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek.
A szén-monoxid is adott feladatot a tűzoltóknak. A mérges gáz miatt 2024 első felében 47-szer riasztották a tűzoltókat. Két ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést.
– Szén-monoxid akkor keletkezik, amikor zárt térben nyílt láng ég és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Mivel meleg vízre nyáron is szükségünk van, a szén-monoxid-mérgezés nyáron is fenyegető veszély. A nagy kánikulában előfordulhat, hogy a kintinél hűvösebb levegő beszorul a kéménybe, és a vízmelegítés során keletkező füstgáz nem tudja azt kilökni, emiatt visszaáramlik a lakótérbe és szén-monoxid jön létre. A júniusi hőségriasztás négy napjában 4-szer riasztották a vármegye tűzoltóit szén-monoxid miatt – figyelmeztetett a veszélyre Molnár Krisztina.
A füstérzékelő segíthetne
A szóvivő szerint a lakástüzek megelőzése érdekében tanácsos a konyhába, hálószobába és a nappaliba füstérzékelőt szerelni a mennyezetre. Olyan füstérzékelők is beszerezhetőek, amelyek füst esetén nemcsak hangosan sípolnak, hanem jelzést is küldenek az okostelefonra. Ez praktikus megoldás lehet idős, egyedül élő hozzátartozóink védelmére.
Azt pedig már az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője közölte, hogy az országban idén az első félévben 3305 lakóépület gyulladt ki, 128-cal, vagyis 4 százalékkal kevesebb, mint 2023 első hat hónapjában. Ebben az időszakban 39 ezer négyzetméternyi épített terület égett le. Az első félévben kigyulladt lakóépületekben 47 ember vesztette életét, 7-tel többen, mint a tavalyi év első félévében. Ezekben a tüzekben 285-en sérültek meg, hárommal kevesebben, mint tavaly ilyenkor.
Csongrád-Csanád vármegyei kék hírek
- Pornográf tartalmakat töltött fel
- Illegális bevándorlókat tartóztattak fel Ásotthalomnál
- Illegális bevándorlás: 11 határsértőt tartóztattak fel a vármegyében
- Melléképület égett Hódmezővásárhelyen
- A legnagyobb elismerést kapta a subasai polgárőrség vezetője