2021.02.15. 14:40
6 tipp az átverések ellen
Akár az interneten, emailben bukannak fel, akár telefonon keresnek meg bennünket, ha a személyes vagy bankkártya adatainkra kíváncsiak, az mindig gyanús. A csalók egyre rafináltabb módszerekkel próbálkoznak, de ha ezeket a szabályokat betartjuk, nagy eséllyel elkerülhető a baj.
20201215 Székesfehérvár Illusztráció Online csalások, internetes átverések. NAV, csalók, átverések, online Fotó: Fehér Gábor FG Fejér Megyei Hírlap
Forrás: Fehér Gábor (Illusztráció/archív fotó)
Fotó: Fehér Gábor
Nemrégiben egy budapesti hölgyet azzal keresték meg, hogy a bankkártyáját feltörték és utalást próbáltak meg indítani róla, ezért az ügyintéző először adategyeztetést akart kérni, majd amikor a hölgy váratlanul elkérte az ügyintéző telefonszámát, hogy visszahívhassa, hirtelen a vonal túlsó végén megszakították a hívást – ismertette az esetet a police.hu.
A hölgynek két dolog volt gyanús, az egyik az ügyintéző hangjában némi zavart, bizonytalanságot fedezett fel, s hogy ő a banktól nem kapott értesítő SMS-t az utalás szándékáról.
Milyen jelek utalhatnak még arra, hogy csalóval van dolgunk?
1. Nem szabad komolyan venni olyan hívást, SMS-t, vagy közösségi oldalon keresztül érkezett üzenetet, illetve e-mailt, amelyben az internetbankos bejelentkezéshez és azonosításhoz szükséges jelszavát és/vagy PIN-kódját kérik
2. Mindig gyanús, ha magyartalan, nehezen érthető üzenetet kapunk. Ennek oka, hogy a külföldi csalók legtöbbször fordítóprogramot használnak.
3. Megesik, hogy a bank képviseletében mutatkozik be a telefonáló, ilyenkor célszerű azt mondani, hogy visszahívjuk pár perc múlva. S azután a bank hivatalos ügyintéző vonalát felhívni.
4. Amennyiben a bank észlel bankkártyát érintő csalást, akkor az ügyféltől nem kell bekérnie részletes kártyaadatokat, hiszen a banki rendszerben azok rögzítve vannak. Soha ne adja ki adatait az ilyen típusú hívásokra, e-mailekre vagy SMS-ekre válaszolva, vagy linkekről elérhető internetes felületeken mert egy bank SOHA NEM kér Öntől ilyen módon bizalmas adatokat. Az Ön azonosító adatai hiányában a csalók tehetetlenek, nem férnek hozzá a számlájához.
5. Ismeretlen eredetű programot soha ne telepítsen fel vagy töltsön le a számítógépére, illetve a telefonjára, bárki is javasolja azt Önnek!
6. Mielőtt bejelentkezne az internetbankjába, mindig ellenőrizze a böngésző címsávban a honlap pontos címét, majd kattintson a böngésző címsorban megjelenő lakat ikonra, így láthatja, hogy valóban az Ön bankja adta-e ki a honlapot. Amennyiben más jelenne meg, azonnal zárja be az oldalt!
Mit tegyen, ha már megadta az adatait a csalóknak?
Ha az Ön adatai adathalász elkövetők birtokába kerültek, haladéktalanul jelezze az esetet a bankja felé annak központi telefonszámán, e-mail címén, vagy személyesen bármelyik bankfiókban és tegyen rendőrségi feljelentést! – javasolja a police.hu.