Fenntarthatóság

19 órája

Mi lesz a sorsa a konténerekbe dobott ruháknak? Így hasznosítja újra a MOHU

A használtruha-konténerekbe dobott textilek több mint fele újrahasználható ruha, egy része viszont ipari géptörlőrongyként végzi. Új, feltörésbiztos konténerek megyeszerte elérhetők.

Tábori Szilvia

Feltörésbiztos új használtruha-konténerekből Csongrád-Csanád vármegyében eddig 113 darabot telepített a MOHU. Hódmezővásárhelyen legutóbb a Hóvirág utcai szelektív szigetnél helyeztek el kettőt október közepén. A hazánkban gyártott konténerekbe nagyjából 150-200 kilogramm használt textília fér el. A MOHU tapasztalatai szerint a főként hulladékudvarokban, közterületeken és kiskereskedéseknél elhelyezett használt textil gyűjtőkhöz nagyjából 3-4 hónap alatt szokik hozzá a lakosság. Forgalomtól függően minimum havi rendszerességgel ürítik őket, de a forgalmasabb helyszíneken akár hetente vagy gyakrabban is. A MOHU vármegyénként figyeli a lakossági aktivitást: eddig Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyében a legmagasabb a visszagyűjtési arány – tájékoztatták a Délmagyart.

használtruha-konténer
A használtruha-gyűjtő konténerekből két darab érkezett Vásárhelyre október közepén, és a Hóvirág utcán helyezték el őket. Fotó: Buday Dániel

A ruhagyűjtő konténereket és hulladékgyűjtő udvarokat térképen is jelölő ruhagyujtes.hu oldalon kiderül, hogy a leadott textilek először a Textrade Kft. székesfehérvári telephelyére kerülnek, majd feldolgozás után vissza a körforgásba. A használt ruhával foglalkozó vállalat havonta 3 ezer tonnát, évente pedig több mint 35 ezer tonnát dolgoz fel. Az összegyűjtött textília 99 százaléka új életet kezdhet: több mint fele újrahasználatra alkalmas használt ruha, 14 százaléka ipari géptörlőrongyként, 10 százaléka újrahasznosított textilipari alapanyag formájában, 20 százaléka energetikai hasznosításra kerül, és csupán 1 százalék végzi hulladéklerakóban. Tapasztalataik szerint a magyarok ruhagyűjtésben az európai átlaghoz képest jobban teljesítenek, a minőség viszont a fokozatos javulás ellenére is elmarad attól.

A konténerek fosztogatása ritka, bár helyenként előfordul. A MOHU tájékoztatása szerint az is gyakori, hogy a lakosok a konténerek mellé helyezik el a textil- és ruházati hulladékot, ami több okból is problémás. Egyrészt köztisztasági problémákat okoz, másrészt, ha a hulladék megázik, a továbbiakban már nem hasznosítható.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában