11 órája
Garázsdrágulás az egekben: 20 millióért kínálják a szegedi elit garázsokat
A vármegyeszékhelyen az új lakásokkal együtt átadott garázsok diktálják az árakat, Hódmezővásárhelyen széles a választék belőlük, Makón viszont nagyon nehéz vásárolni - a tulajdonosok inkább kiadják. Garázskörkép Csongrád-Csanád vármegyéből.
Szegeden az elmúlt 4-5 évben gyakorlatilag megduplázódtak a garázsárak, de az igazi áremelkedés az elmúlt két évben következett be, amikor az új építésű lakások piaca fellendült. Az árakat a szegedi új építésű lakásokkal együtt átadott modern, fűtött, kamerás garázsok diktálják. Ezek emelkedése kezdte el felfelé vinni a régi, hagyományos garázsok értékét is: a tulajdonosok jóval magasabb áron hirdetik azokat is.
Az Ingatlanbazáron jelenleg 150 szegedi garázshirdetés található. Az elit garázsok átlagára 10-20 millió forint, míg a régi garázsokat 4-10 millió forintért kínálják. Utóbbiakból van egyébként a legtöbb: a panel garázsokat 7-8 millió forintért lehet megvásárolni. Érdekesség, hogy még a fedetlen gépkocsi-beállókért is 2-4 millió forintot kérnek Szegeden.
Panek József, az Ingatlanbazár elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy nem szabad összetéveszteni a meghirdetési árakat a valós vételi árakkal.
Utóbbi sokkal alacsonyabb lehet, hiszen a meghirdetési árban benne van a tulajdonos kapzsisága vagy az ingatlaniroda jutaléka is
– mondta.
Vásárhely: 5 és 8 millió közötti garázsárak
A hódmezővásárhelyi kínálatban meglehetősen széles a szórás. Az árkülönbség oka nem feltétlenül csak a garázs állapota, hanem sokkal inkább a közművek jelenléte vagy hiánya. A Tanácsköztársaság téri lakótelepet 1953 és 1956 között építették a korabeli építkezési politikának megfelelően, hogy megoldást nyújtsanak a város lakhatási problémáira. Az autótulajdonosok számának ugrásszerű növekedésével 1978-ban épült a Városi Stadion melletti garázssor. A parkolóhelyeket az önkormányzati szabályozás és a lakossági igények alapján osztották ki. A Szabadság téri garázssoron jelenleg 5-6 millió forint körüli áron lehet megvásárolni a villany nélküli garázsokat, amelyek mérete 16 és 19 négyzetméter között változik.
Némileg más a helyzet a kertvárosban: az ott 1975 és 1976 között épült garázsok, a lakásokhoz hasonlóan, költségesebbek. Közmű nélküli garázsokat már ott is lehet kapni 6,9 millió forintért, míg a mindig is drágábbnak számító kertvárosban a villannyal felszerelt, 16 négyzetméteres helyiségek ára 7-8 millió forint körül mozog.
Az egyik legnagyobb vásárhelyi lakóövezetet, a több ezer lakásból álló Hódtói lakótelepet az 1970-es évek elején kezdték építeni, és az évtized közepére fejezték be. Azon a környéken jelenleg 10 és fél millió forintért kínálják a garázsokat.
Makó: egyszerűbb örökölni, mint venni
Garázshoz szinte csak örökléssel lehet jutni Makón
– mondta az egyik helyi ingatlanközvetítő, Fekete Tibor. Három éve van a szakmában, de garázseladáshoz még soha nem kérték a közreműködését. Vásárlási kísérletek voltak, de nem tudott segíteni. Tapasztalatai szerint, mivel szűkös a kínálat, ha egy garázs eladóvá válik, hirdetni sem kell: ismeretségi körben, kézen-közön elkel.
Mi is megnéztük a helyi hirdetőújságot több hétre visszamenőleg. Valóban nem találtunk ilyen jellegű hirdetést.
Mindezt megerősítette Zeitler Ádám, több belvárosi társasház közös képviselője. Elmondása szerint már néhány évvel ezelőtt is 2-2,5 millió forintért adták-vették a garázsokat Makó központjában. Ma már ennek dupláját is meghaladják az árak, amelyek alakulása a garázs helyétől, állapotától és esetleges közművesítettségétől függ. Jellemzőbb az eladásnál a bérbeadás. Zeitler konkrét példát is említett: a főtérhez közeli Deák Ferenc utcán havi 25, illetve 30 ezer forintért adtak ki egy garázst.