Tiltakozik az agrárium

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) agrárpetíciót indított „El a kezekkel az agrártámogatásoktól” címmel. Az agrártámogatások védelmének részleteit szerdán a Szegeden tartott sajtótájékoztatón ismertették.

Delmagyar.hu

Szél István, a NAK és a MAGOSZ Csongrád-Csanád vármegyei elnöke elmondta, hogy az Európai Bizottság szakértői tanulmánya sötét jövőt jósol az agráriumnak, mivel az uniós agrártámogatási rendszer átalakítását vetíti előre. „Fel vagyunk háborodva, hiszen az agráriumban érdekeltek nem szólhattak bele az elkészítésébe, ráadásul az anyagban szereplő javaslatok elfogadhatatlanok” – mondta Szél István. 

agrártámogatások, környezetvédelmi
Az Európai Bizottság szakértői tanulmánya ellen indított tiltakozás célja az agrártámogatások védelme. Fotó: Török János

A tanulmány szerint az új támogatási rendszerben a rászorulók nagyobb támogatást kapnának, míg a kiemelkedő profitot elérő vállalkozások kevesebbet. „Ez a változtatás a területalapú támogatásokat célozza, amelyek a magyar agrártámogatások gerincét alkotják. A támogatási rendszerben részt vevő, mintegy 5 millió hektáron gazdálkodó 162 ezer családi gazdaság évente 500 milliárd forint támogatásban részesül. Az új rendszerben viszont nem mindenki jutna támogatáshoz, ezért tiltakozunk” – fejtette ki Papp Zsolt György, a NAK elnöke.

Papp hozzátette, hogy a tanulmány környezetvédelmi részében az állattartás visszaszorítása és a hús árának adóemeléssel történő növelése is szerepel. „Tehát nemcsak a gazdák, hanem a fogyasztók érdekei is veszélybe kerülnek” – hangsúlyozta.

Farkas Sándor országgyűlési képviselő kijelentette: a magyar agrárkormányzat minden tőle telhetőt megtesz a mezőgazdaság fejlődéséért, hiszen az a nemzetgazdaság stratégiai ágazata. Az uniós javaslat azonban komolyan befolyásolhatja a következő időszak lehetőségeit. Jakab István, a MAGOSZ elnöke úgy nyilatkozott, hogy a tanulmány egy „gazdaellenes és fogyasztóellenes propagandaanyag”, amely a támogatásokat jogállami feltételekhez kötné. „Ezért is szeretnénk minél több ember figyelmét felhívni arra, mire készül Brüsszel” – tette hozzá.

A petíció aláírását az agrarpeticio.hu oldalon várják. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában