2024.08.02. 19:10
Nem épülhet akkugyár Csengelén
Hadházy Ákos ellenzéki, problémakereső politikus ezúttal Csongrád-Csanád vármegyében, Csengelén talált leleplezendőt, amit Facebook-oldalán osztott meg a nyilvánossággal. Mint írja, a helybeliek attól félnek, hogy akkumulátorgyárat építenek községükben, a közeli földeken. A valóság, hogy ezt a képviselő-testület július elejei határozata tiltja.
– Ha nem akkugyárra, akkor mi szükség lehet 250 hektár ipari területre egy kétezer lelkes faluban? – tette fel a kérdést Facebook-oldalán Hadházy Ákos ellenzéki, problémakereső politikus. Azzal folytatta, hogy „a polgármester (Tóth Tibor, a szerk.) tavaly év vége óta azon ügyködik, hogy kiemelt gazdasági övezetbe soroljon 200-250 hektár, jelenleg mezőgazdasági területet, ahol 70 százalékos lenne a beépíthetőség”.
A helyiek félelme
Szerinte a helyiek legnagyobb félelme – többen megkeresték az ügyben, állítja –, hogy akkumulátorgyárat terveznek a kertek alá, mert az tudott, hogy a Szegeden épülő BYD-egység saját akkugyárat akar, és a szomszédos Kisteleken a tiltakozás miatt nem valósulhat meg. „Sajnos, elég logikus lépés lenne, hogy egy településsel odébb próbálkozzanak, pedig egy ekkora üzemhez nincs a környéken se elegendő víz, se munkaerő” – állapítja meg. Ezzel maga cáfolta a feltételezést... Természetesen kikéri a dokumentumokat, és valószínű, állítja, hogy Tóth Tibor lobbija nyitott kapukra talál a kormánynál, melynek „gazdaságpolitikája újabban abban merül ki, hogy Kína hátsóudvarává alakítsa hazánkat”. Egy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszeterrel posztolt közös fotót is citál, melynek aláírása: „nagyszabású infrastruktúra fejlesztések zajlanak majd le”.
Határozat tiltja
Nem sokáig késett a válasz a település közösségi oldalán. A cs3.hu-t, a 3-as számú országgyűlési egyéni választókerület médiáját idézve: „Újabb bakot lőtt Hadházy Ákos és a baloldali sajtó, egy július elején elfogadott határozat ugyanis tiltja, hogy Csengele közigazgatási területén belül akkumulátorgyár épüljön”. Az említett július 4-ei testületi ülésen magam is jelen voltam, és tanúja lehettem a döntésnek, akárcsak a helyszínen a problémát felvető, félelmeiket megfogalmazó helyi lakosok, akiknek a kérdéseire Tóth Tibor polgármester igyekezett korrekt, megnyugtató válaszokat adni. Arról nem is beszélve, hogy az említett 250 hektáros terület nem egyetlen ember tulajdona, mindegyiktől külön-külön kellene megvennie a képzelt befektetőnek, beruházónak.
Olvasható a dokumentum
A határozat bemásolva, beszkennelve megtekinthető a csengelei önkormányzat Facebook-oldalán, melyből kiderül, a településrendezési terv részleges módosításáról szóló határozatot egy 7. ponttal egészítették ki. Ami szó szerint idézve a következő: „Csengele község közigazgatási területére nem települhet akkumulátor gyártáshoz, vagy előállításhoz és megsemmisítéshez kapcsolódó környezetszennyező üzem”. Felelősnek a polgármestert jelöli meg a dokumentum, a határidő folyamatos.
– Ehhez nem kell kommentár, azt jelenti, nem épülhet akkumulátor gyár Csengelén – jelentette ki ottjártunkkor Tóth Tibor polgármester.