2021.02.02. 14:01
Kútamnesztiát hirdettek három évre
A következő három évre hirdetett kútamnesztiát az Agrárminisztérium január elsejétől. Így szankciómentes bizonyos, korábban engedély nélküli kutak bejelentése a Nemzeti Földügyi Központhoz, amire egészen 2023. december 31-ig van lehetőségük az érintetteknek.
20210128 Deszk Kútamnesztia hosszabbítás, időt kapnak a fúrt kutak. Képen: Kerti locsolást szolgáló fúrt kút az udvaron. Fotó: Karnok Csaba KC Délmagyarország (DM)
Fotó: Karnok Csaba
A vízgazdálkodási törvény 2018-as módosítása 2020 utolsó napjáig adott haladékot a fúrt kutakra, arra, hogy az érintettek kérelmezzék azt a vízjogi fennmaradási engedélyt, ami mentesíthet a bírság alól. De idén január elsejétől újabb három évet kaptak az illegális fúrt és ásott kutak tulajdonosai és üzemeltetői.
– Nem veszélyezteti a vízkészleteket a kútamnesztiaként emlegetett törvénymódosító javaslat, sőt az illegálisan fúrt, mezőgazdasági öntözésre használt kutak szankciómentes bejelentési lehetőségével pontosan arra törekszünk, hogy feltérképezzük azok valós számát és a felhasznált vízmennyiséget
– jelentette ki a Magyar Nemzetnek Nagy István agrárminiszter még tavaly november végén. Az Agrárminisztérium nagy visszhangot kiváltó rendeletével a témában érintett kutak helyzetét kívánta rendezni, egyszerű nyilvántartással, adatlapos bejelentési lehetőséggel és vízjogi engedélyezéssel. A törvénymódosítás célja, hogy megoldódjon az az évek óta súlyosbodó probléma, amelyet az engedély nélkül kialakított kutak jelentenek a mezőgazdaságnak és a környezetnek. Feltételezések szerint ugyanis Magyarországon tízezer és százezer közötti öntözőkút üzemelhet engedélyezetlenül.
A januártól hatályos jogszabállyal az ötven méternél nem mélyebb, illetve az első vízzáró réteget el nem érő mezőgazdasági öntözési célú kutakat elég bejelenteni a vonatkozó igazgatási szervhez. A hatóság pedig eldönti, kell-e vízjogi engedélyezési eljárás. Közben változott az eljáró intézmény is: a vízügyi és vízvédelmi hatósági, szakhatósági hatáskört országosan január elsejétől a Nemzeti Földügyi Központ látja el. Tehát a mezőgazdasági öntözésre használt kutak kérelmét hozzájuk kell benyújtani.
Az agárminiszter szerint sok termelő a bonyolult eljárás, a szabályozásból adódó kötelezettségek, illetve az igazgatási és szolgáltatási díjak magas költsége miatt nem engedélyeztette a mezőgazdasági célú kutakat.
A kútmoratórium meghosszabbításával kapcsolatban korábban lapunknak B. Nagy László országgyűlési képviselő azt mondta, az eredeti határidőt rövidnek tartotta.
– Több évtizede húzódó ügyeket kellene felgöngyölíteni, a Homokhátságon szinte félholdanként van egy-egy kút
– reagált tavaly megkeresésünkre B. Nagy László.