2020.11.24. 09:01
Sokba kerülhet, ha nincs a kocsin kötelező biztosítás
A Magyar Biztosítók Szövetsége már megjelentette a 2021-re vonatkozó fedezetlenségi díjtáblázatot, ezeket a tételeket a felelősségbiztosítással nem rendelkező gépjárművek tulajdonosainak, üzembentartóinak kell fizetniük. Ennél is nagyobb lehet a baj, ha több milliós a károkozás.
Koccanás. A kárt attól is behajtják, akinek nincs biztosítása. Illusztráció:MW/Horváth Balázs
Fotó: Horváth Balázs
A személyautók esetében, gépjármű-kategóriától függően 560–1210 forintot kell fizetni azokra a napokra, amelyeken a kocsi nem rendelkezett érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződéssel. Autóbuszok esetében a fedezetlenségi díj a jármű férőhelyszámától függően 840–5210 forint, tehergépkocsik esetében pedig az 4260 forintot is elérheti naponta.
A biztosítók a szerződéskötéskor kötelesek meggyőződni arról, hogy az ügyfél eleget tett-e a korábbi biztosítási időszakokban fennálló díjfizetési kötelezettségének.
– A jogszabály nem ad lehetőséget a fedezetlenségi díj elengedésére, így jelentős anyagi kockázatot vállalnak a kgfb-szerződéssel nem rendelkezők – hangsúlyozta a Mabisz.
A szövetség ezért arra figyelmeztet: ha valakinek nem érkezik meg a befizetésre szolgáló csekk, vagy valamilyen okból nem történik meg a banki átutalás, illetve nem teljesül csoportos beszedési megbízása, időben vegye fel a kapcsolatot biztosítójával, és jelezze a problémát. A biztosítás meglétéért, érvényességéért a jármű tulajdonosa vagy üzembentartója tartozik teljes felelősséggel, nem mutogathat a bankra.
Fontos, hogy mentesít a törvény szerinti biztosítási kötelezettség alól, ha a jármű hosszabb ideig nincs használatban.
Akik tartósabban leállítják járművüket, és nem szeretnének erre az időszakra biztosítási díjat fizetni, élhetnek a forgalomból történő ideiglenes kivonás lehetőségével.
A tavaly őszi adatok szerint az akkor 5,2 millió magyarországi gépjármű közül több mint 89,5 ezer, mintegy 1,7 százalék nem rendelkezett érvényes kgfb-szerződéssel. Ezeknek a tulajdonosai, illetve üzembentartói nemcsak a fedezetlenségi díj megfizetését kockáztatják, ha balesetért felelősek, úgy az okozott, akár több millió forintos kárt is meg kell téríteniük. Ha erre nem képesek, akkor a közös biztosítási káralapból a vétlen autós megkaphatja a pénzét, ám a károkozón, kíméletlenül behatják azt.