2020.08.14. 10:47
Illetékmentesen örökölhetnek immár a testvérek
Július 8. óta értéktől függetlenül illetékmentes a testvérek közötti öröklés és ajándékozás. Korábban csak az egyenes ági rokonok, tehát szülő és gyermek, valamint özvegy és házastárs örökrésze és ajándéka mentesült az illeték alól. NAV kérdés-felelet a tudnivalókról.
Az új szabály a vér szerinti testvérekre, a féltestvérekre és az örökbefogadáson alapuló testvéri kapcsolatokra is vonatkozik. Az illetékmentesség feltétele, hogy a testvéreknek legalább az egyik szülője vagy örökbefogadója azonos legyen. A törvény változtatásával az örökbefogadó fogalmát is pontosították. Örökbefogadó az a huszonötödik életévét betöltött, cselekvőképes személy lehet, aki a gyermeknél legalább tizenhat évvel, legfeljebb negyvenöt évvel idősebb, és személyisége, körülményei alapján alkalmas a gyermek örökbefogadására. Három év feletti gyermek örökbefogadása akkor is engedélyezhető, ha legfeljebb ötven év a korkülönbség.
Az illetékmentesség a folyamatban lévő ügyekre is vonatkozik, vagyis minden olyan, testvérek közötti ajándékozás vagy öröklés illetékmentes, amiben a NAV idén július 8-ig még nem hozott végleges, jogerős döntést. Július 8. óta a testvérként szerzett ajándékot be sem kell jelenteni az adóhivatalhoz.
Ha a vagyonszerzési iratokból egyértelműen megállapítható, hogy testvérek közötti ingyenes vagyonszerzésről – öröklésről vagy ajándékról – van szó, akkor nem kell kérelmet benyújtani, a mentességet hivatalból biztosítják. Ha az ajándékozott vagyon ingatlan, akkor a földhivatalhoz benyújtandó B400-as adatlapon is jelölni lehet a mentességet. Ha vagyonszerzés után a NAV akár fizetési meghagyással, akár határozattal illetéket állapított meg, és ez a döntés július 8-án még nem vált véglegessé, akkor lehet kérelmezni a megállapított illeték törlését vagy a befizetés visszatérítését.
Az illetékmentes vagyonszerzésről az adóhivatal nem küld értesítést, a mentesség tényét csak az ügyiratra jegyzi fel.