2019.12.05. 12:31
A szabadalmi oltalom nélkül nem térülnek meg a fejlesztési költségek
Ha egy termék reprodukálható, a versenytársak előbb vagy utóbb lemásolják és piacra dobják, komoly károkat okozva az eredeti ötletgazdáknak – erre figyelmeztettek a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamarában a szellemi tulajdon védelmével foglalkozó szakemberek.
Losonczi Áron, a fényáteresztő beton feltalálója az Európai Szabadalmi Hivatal segítségével tudta megvédeni találmányát.
A szabadalom az innováció jutalma. Egy meghatározott földrajzi területre, országra és húsz évre szól. Ez idő alatt tulajdonosa monopolhelyzetben van, csak neki van joga arra, hogy a találmányt az üzleti életben hasznosítsa, vagy arra másnak engedélyt adjon. A terméket vagy technológiát fejlesztő csapatnak kell eldöntenie, hogy találmányát titokban tartja, vagy a jogvédelem valamelyik megoldását választja.
Ha nem lehet titkolni, védeni kell
– Az Unicum receptje 1790 óta titkos, és a versenytársak sem tudták visszafejteni. Egy gyógyszernél azonban más a helyzet. A hosszú évek alatt, komoly költséggel kifejlesztett hatóanyagot a konkurencia könnyen le tudja másolni – mondta lapunknak Kürtössy Jenő iparjogvédelmi szakértő. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának munkatársa hangsúlyozta: minden esetben, amikor a termék másolható, célszerű levédetni.
Együtt olcsóbb
A szakértő emlékeztetett, hogy pár éve csatlakoztunk a V4-ek által közösen létrehozott Visegrádi Szabadalmi Intézethez. A hivatal nemzetközi kutatási és elővizsgálati szervezetként működik Budapesten. Segítségével nemzetközi szabadalmi bejelentést vagy PCT-oltalmat szerezhetnek a vállalkozók.
Európai védelem
A magyar feltalálók és találmányok sorsa kacifántos. Rubik Ernő egykor csak néhány országban védette le a bűvös kockát, nem használta ki a nemzetközi szabadalmi oltalomban lévő lehetőségeket. A konkurencia rögtön lecsapott a világszerte népszerű játékra, és másolataival elárasztotta a piacot. Losonczi Áron, a fényáteresztő beton feltalálója más úton járt. Termékét a konkurencia engedély nélkül gyártotta, de az Európai Szabadalmi Hivatal kimondta, hogy a találmány a csongrádi férfié. Aki üvegbetont akar gyártani, annak licencdíjat kell fizetnie.
Digitális világban élünk
– A bíróságokra érkező ügyek többsége valamilyen internettel kapcsolatos jogsértés – mondta Liber Ádám ügyvéd, versenyjogi szakértő. Például a domainnevek regisztrációjával kapcsolatos viták kötnek ki a taláros testület előtt. Gyakori az is, hogy a tárhelyszolgáltatók weboldalán jogsértő tartalom van. A szellemi tulajdon megsértéséért egészen addig nem lehet őket felelőssé tenni, amíg erről nem szereznek tudomást – folytatta a jogász. Ha az értesítés után eltávolítják a jogsértő tartalmat, nem vonhatók felelősségre, viszont ha a felszólítás után továbbra is megosztják, akkor már perelhetők.