Becsapós lehet az idilli reklám

2019.10.21. 14:30

Megtévesztő kereskedelmi gyakorlat, ha a hirdetés valótlanságot tartalmaz

Sorozatunkban a becsapós, sokat ígérő reklámokkal kapcsolatban vártuk olvasóink kérdéseit. Ha a hirdetés jogszabálysértő, szankcionálhatják a vállalkozást.

K. A.

Reklám a rengetegben - mindenki ígér. Illusztráció: Karnok Csaba

Fotó: Karnok Csaba [email protected]

 

Kiderült, gyakori, hogy a hirdetésben elfelejtetik megemlíteni a termék olyan tulajdonságát, amely zavarja a mindennapi használatot. A léghűtő zaja miatt kialvatlanul ébred a vásárló, miközben reklámjában békésen olvasgató nagyapó és szunyókáló cica sugalmazza az idillt. A szakértők válaszából kiderül, megtévesztő kereskedelmi gyakorlat, ha egy termék lényeges jellemzőiről a hirdetés valótlan információkat tartalmaz. Ha pedig a reklám jogszabálysértő, szankcionálhatják a vállalkozást.

– Két termékkel is megtörtént velem, hogy a reklámjaikban elfelejtették megemlíteni az áru tulajdonságát, ami zavarja a mindennapi használatot. Ki nem zárja, hisz ma is megvan mind a kettő, bár egyiknél a magam, másiknál a környezetem pihenését zavarná a zaj, amelyet kibocsátanak – írta olvasónk.

Reklám a rengetegben – mindenki ígér. Illusztráció: Karnok Csaba

A légfűtő berendezést a szomszédokkal közfalas fürdőszobájában hajnalonként és esténként nem is használja, fél, hogy átkopognának. A másikkal, egy léghűtővel a szoba levegőjének hőmérsékletét csökkenti, és gyakran ébred kialvatlanul.

– Reklámjukban békésen olvasgató nagyapó és szunyókáló cica szerepelt. Egyik sem volt olcsó, úgy persze nem reklámozhatják: vegyél léghűtő vagy -fűtő traktort, és garantált a kialvatlanság! – fogalmazott olvasónk.

– Gyakran találkozhatunk azzal, hogy a hirdetések információt hagynak ki, vagy túlzó állításokkal dicsérik a terméket. Az Ön esetében a reklámból kimaradt, hogy a működés jelentős zajjal jár, pedig ez fontos szempont egy olyan berendezésnél, amely zárt térben, folyamatos használat mellett fejti ki a hatását – válaszolta a szakértő. Felhívta a figyelmet: megtévesztő kereskedelmi gyakorlatnak minősülhet, ha egy termék lényeges jellemzőiről a hirdetés valótlan információkat tartalmaz, vagy a valós tényeket úgy jeleníti meg, hogy az alkalmas a fogyasztó befolyásolására. Fontos szempont még az is, hogy a vevőt ez a megtévesztés késztesse a vásárlásra.

A berendezés működtetése mellett békésen szundikálók kelthetik azt a benyomást, hogy a termék használata nem zavarja a nyugodt pihenést. Javasoljuk, hogy tegyen bejelentést a megyeszékhely szerinti járási hivatal fogyasztóvédelmi osztályánál. Kérelmére vizsgálatot indíthatnak az ügyben, és ha megállapítják, hogy a hirdetés jogszabálysértő, szankcionálhatják a vállalkozást.

Fizetett már rá olcsó repülőjegyre?

Járt már úgy, hogy a repülőjegyet forgalmazó utazási iroda vagy légitársaság eredeti ajánlatához képest többet kellett fizetnie, mert a felmerülő költségeket nem tüntették fel pontosan előre? Ossza meg velünk panaszát, mi pedig megkérdezzük fogyasztóvédelmi szakértőinket. Leveleiket a [email protected] címre várjuk.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!