Puha Mancsok

5 órája

Az idősotthon esete az óriás uszkárral – a kutyás terápia sikere mosolyban mérhető – galériával, videóval

Különös csapat csalt mosolyt a vásárhelyi idősotthon lakóinak arcára. Egy óriás uszkár, egy cocker spániel, egy francia bulldog és egy golden retriever csatlakozott hozzájuk. A kutyás terápia minden várakozást felülmúlt.

Tábori Szilvia

Néhányakban a gondtalanság örömét, másokban a gondoskodás emlékét idézte fel a november 5-én, kedden már negyedszer megtartott kutyás terápia a vásárhelyi Kovács-Küry Időskorúak Otthonában. A Puha Mancsok Segítő Állatok és Természet Alapítvány annyi szeretetet vitt ismét a lakóknak, amennyi csak befért a közösségi térbe. A civil szervezetet még 2020-ban alapító Gácsi Mária a helyszínen lapunknak elmondta: számukra is felszabadító érzés látni az idősek arcán az őszinte örömet; ilyenkor kölcsönösen töltekeznek pozitív energiákkal. 

kutyás terápia, idősotthon, terápiás kutya
 A kutyás terápia sikeres rövid és hosszú távon is mosolyban mérhető. Fotó: Tábori Szilvia

Puha mancsok segítenek

A Puha Mancsokat ezúttal négy terápiás kutya – Aramis, Tobi, Áfonya és Lana – képviselte, amelyek nemhogy tűrték a feléjük nyúló sok-sok kéz érintését, szinte kérték a figyelmet. Gácsi Mária szerint összetett feladat felkészülni, a kutyáknak pontosan kell érteniük a helyzetet. Ahogy tette azt a hat éves óriás uszkár, Aramis is. Az egykori munkakutya gazdája szerint jól differenciál a maihoz hasonló helyzetekben, tudja mennyire kell lassú, finom mozdulatokkal közelítenie, miközben sportoláskor kirobbanóan gyors és pörgős. Gácsi Mária szerint egy igazi csoda. 

A civil szervezetet alapító habilitációs kiképző megerősítette, hogy az állatasszisztált terápia pozitívan hat az agyműködésre, szinten tartja, illetve javítja a kognitív képességeket, az időskorúaknak pedig különösen fontosak az ilyenkor megtapasztalható külső ingerek és legfőként az örömérzés. Céljuk, hogy lehessen minél több kutyás terápia Csongrád-Csanád vármegye településein.

A kutyás terápia hosszan hat

Azt, hogy a foglalkozás nem csak azt a másfél órát színezi át egy idősotthonban, hanem hosszú távon is hat a lakók hangulatára, mentális jólétére, Borbély András Ivánné Radinkó Mariann szakmai vezető egyértelműen megerősítette kérdésünkre. –

A negyedik alkalom után egyértelműen látszik, hogy a kezdetben távolságtartó lakóink mostanra feloldódtak és örömmel várják a következő foglalkozást. Boldogság látni, ahogy feloldódnak és megnyílnak a kutyák közelségében. Az átélt élmények ráadásul kihatnak a mindennapjaikra, felszabadultabbak, örömtelien várják a következő találkozást. 

Fekete Edit, kuratóriumi tag, Áfonya, a cocker spániel gazdája arról beszélt, hogy ugyanazon alom tíz kiskutyája közül egyáltalán nem biztos, hogy mindegyik alkalmas terápiás kutyának. Még akkor sem feltétlenül, ha szüleik kiválóan vizsgáztak. Szigorú előírásokat kell betartani ahhoz, hogy állatasszisztált terápia keretében átléphessék egy-egy intézmény kapuját. Egy terápiás kutyának olyan kritériumoknak kell megfelelni, mint például: közömbösen reagáljon gyógyászati segédeszközökre, munkáját szagok és zajok ne befolyásolják, ne mutasson se agressziót se félelmet.


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában