Bűnmegelőzésben segítenek

19 órája

Nem prédikálunk, beszélgetünk: így neveli a fiatalokat az ÁGOTA Közösség a helyes útra

A bűnmegelőzés a célja azoknak a foglalkozásoknak, amelyeket az ÁGOTA Tanoda & Játszóház Ifi Klubban rendeznek havonta. Ide azokat a gyerekeket is várják, akik családban élnek, de a nevelőszülőknél lévő fiataloknak is rendszeresen tartanak felvilágosítást az ÁGOTA Közösség és a rendőrség munkatársai.

Suki Zoltán

– A fiatalok számtalan veszélynek vannak kitéve. Nekünk az a feladatunk a bűnmegelőzésben, hogy az általunk gondozott és támogatott gyerekek figyelmét felhívjuk arra, hogyan tudják magukat megvédeni, és felismerjék az adott problémát – mondta lapunknak a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató általános igazgatóhelyettese.

Ágota, bűnmegelőzés
A gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok szituációs játékokat játszottak, ahol bűnügyi nyomozóként keresték a tettest Fotós: Gémes Sándor

ÁGOTA Közösség, ahol segítenek

Balogh Zsolt szerint a tájékoztatáson túl az a legfontosabb, hogy a gyerekek a szabadidejükben is el tudják foglalni magukat. Ha egy olyan közösségben élnek, ahová valóban tartozhatnak, és sikereket érhetnek el, akkor kevésbé kallódnak el.

A szolgáltató bűnmegelőzési divízióvezetője arról beszélt, pontosan hogyan igyekeznek felvilágosítani a gyerekeket.
– Van egy ifjúsági, szabadidős, kulturális, képzési és lelkiségi központunk ÁGOTA Falván, Tass-Alsószenttamáson, amely gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyerekek számára épült. Itt már rengeteg bűnmegelőzési tematikus napot szerveztünk a vér szerinti családjukat nélkülöző gyerekeknek. Ezeken tízállomásos vetélkedők is voltak; rendszeresen eljönnek a rendőrök, a katasztrófavédelem szakemberei, sőt a mentők is, akik előadásokat tartanak. A gyerekek ilyenkor megnézhetik, és be is ülhetnek a rendőrautóba – fogalmazott Bakai Krisztián.

Ágota, bűnmegelőzés
Az ÁGOTA Közösség fiataljai nyomozók bőrébe bújva ujjlenyomatokat kerestek Fotó: Sándor Judit

Fontos a beszélgetés

Az ÁGOTA Közösség szakemberei nemcsak tematikus napokon és az ÁGOTA Táborban tartanak bűnmegelőzési tematikájú foglalkozásokat, hanem a lakásotthonokat is látogatják.

Bakai Krisztián elmondta, hogy a gyerekek rendkívül fogékonyak, amikor a bűnmegelőzésről van szó.
– A lakásotthonokban délutánonként körülbelül egyórás foglalkozásokat tartunk. Természetesen nem úgy állunk ki a gyerekek elé, hogy azt mondjuk nekik: „Ne lopj, mert börtönbe kerülhetsz.” Inkább beszélgetünk velük az érzéseikről, arról, hogy mi történik velük, és hogyan választhatják a helyes utat, ha döntés elé kerülnek – folytatta Bakai Krisztián.

Amennyiben egy olyan gyermek kerül az ÁGOTA Közösségbe, aki már összeütközésbe került a törvénnyel, az ő kezét sem engedik el.
– Ilyenkor az a feladatunk, hogy gyermekvédelmi gyámjával közösen megnézzük, hogyan tudunk segíteni. Például elkísérjük a bírósági tárgyalásra, vagy ha szerhasználó, elvisszük a drogambulanciára, és támogatjuk az elterelésben – tette hozzá Balogh Zsolt.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában