2024.09.14. 15:51
Civilek ösztönzik a véradást
– Az, hogy a véradás életet ment, nem szlogen, hanem kőkemény valóság – mondta kollégánk, Szabó Imre a 9. vármegyei civil véradó hét beharangozó sajtótájékoztatóján.
Makói tudósítónkat azért kérték fel a program fővédnökének, mert egy évvel ezelőtt veseátültetésen esett át Szegeden. Előtte egy örökletes betegség miatt leálltak a veséi, 4 és fél évig dialíziskezeléssel tartották életben. Bár a szervátültetéshez nem minden esetben van szüksége a betegnek vérpótlásra, az ő esetében ez így történt.
– Nem csak az orvosaimnak, elhunyt donoromnak, de a véradóknak is hálás vagyok. Nélkülük ma nem lennék itt, ezért kérem, aki teheti, adjon vért – mondta.
Ezt szombaton a makói Koronában is meg lehetett tenni. A Magyar Vöröskereszt vármegyei szervezetének makói területi munkatársa, Szalai Norbertné azt mondta, Csongrád-Csanádban hetente ötszáz véradóra van szükség ahhoz, hogy minden tervezett és sürgős műtétet el tudjanak végezni. A férfiak évi öt, a hölgyek négy alkalommal adhatnak vért. Egy alkalommal három ember életét menthetik meg.
– Szerencsére egyre több a fiatal véradó, sokaknál ez családi program – tette hozzá.
Varga Mártától, a Csongrád-Csanád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ csoportvezetőjétől megtudtuk, a jövő héten, azaz a szeptemberi véradó hét során szeptember 16. és 20. között 5 vármegyei településen, 7 helyszínen 13 alkalommal nyújthatják a karjukat az önkéntesek segítő szándékkal.
– A Miniszterelnökség évente kétszer, tavasszal és ősszel hirdet civil véradó hetet. Utóbbi azért fontos, mert a nyári szabadságolások idején kevesebben adnak vért. A civilek azok, akik a leginkább átérzik az önkéntesség, a társadalmi felelősségvállalás fontosságát, és ennek legegyszerűbb módja a véradás – hangsúlyozta.
Az utóbbi két civil véradó hét alkalmával vármegyénkében került sor a legtöbb véradásra országosan.
Mikor, hol adhatunk vért?Makó, Kórház u. 2. Intézet |