Napszínes

2023.08.11. 21:30

A félbevágott vulkán - Galéria

Arany T. János

Nyolcmillió éves lávakitörés a Balaton-felvidéken. A két szintre oszló, 50 méter magas sziklafal, gigantikus orgonasípjai lélegzetelállítóan tornyosulnak az ég felé. Fotó: Arany T. János

A Balaton-felvidék talán leglenyűgözőbb geológiai természeti csodája, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén, Zánkától nem messze magasló Hegyestű, aminek egyik oldalát kettévágta a hajdani kőbánya. A bányaudvar fölé magasodó, kétszintes, függőleges bazaltoszlopokból álló sziklafal lenyűgöző látványt nyújt, és a remek kilátást nyújtó hegytetőre is fel lehet mászni. 

Emiatt tódulnak oda a különlegességre fogékony látogatók. Egy átlagos csütörtök kora délután rövid erdős kanyargás és a 2000 forintos belépő megfizetése után teltházas parkoló fogadott. Az emberek pont olyan sokszínűek mint országunk természeti szépsége, volt itt vegyes házaspár thai feleséggel, a csúcsra fiatalosan felszaladó norvég család, a csúcsra dohányozva felcaplató, majd hangosan szelfiző magyar család.

Mintegy nyolcmillió évvel ezelőtt keletkezett egy hatalmas lávakitörés eredményeképpen  a tűzhányó, benne a lassan lehűlő lávató sötét, bazalt lávadugóként dermedt meg és függőleges repedéshálózat járta át. Ezek mentén alakult ki a jellegzetes, sokszögletű, oszlopos formájú bazalt. A belseje az 1930-as évektől működő kőbányának köszönhetően vált láthatóvá. A tiltakozások határsára 1970-ben beszüntették a bazalt kitermelését Hegyestűn. Szerencsére nem hordták el a hegyet.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában