2022.11.11. 21:51
Zenés gálaesttel zárta a centenáriumi tanévet az SZTE - Galéria
Nagyszabású centenáriumi záróünnepséget rendezett a Szegedi Tudományegyetem az egyetemalapítás 440. és a kolozsvári magyar tudományegyetem szegedi befogadásának 100. évfordulója előtt tisztelegve a Szegedi Nemzeti Színházban.
A nyitóműsorszámot az egyetemi kórusok közösen adták. Több mint kétszáz gyerek és felnőtt énekelt együtt Száz Krisztina vezényletével. Fotó: Karnok Csaba
Az SZTE centenáriumi tanévét záró gálaest résztvevőit Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntötte.
– Az egyetem büszke lehet az elmúlt száz évére. A 101. év hitem szerint karakterisztikus évként fog megmaradni az egyetem történetében. Ez volt az első mérhető év az új rendben, a kuratórium által támogatott fenntartásban. Az áttekintett teljestménymutatók alapján az SZTE kiválóan szerepelt, minden elképzelést felülmúlt a teljesítménye. Csak így tovább – mondta Szabó Gábor.
A gálaesten felléptek az SZTE jelenlegi polgárai és egykori hallgatói, Szecsődi Ferenc, Benedekfi István, Benedekfi Zoltán, Péter Lea, Fábri-Ivánovics Tünde, Fábri Géza és a Népzenei Kamaraműhely, Tandi Flóra és Wolf Kati, a Szeged Guitar Orchestra, a Fool Moon, a Szegedi Egyetemi Énekkar, az Universitas Szimfonikus Zenekar, az SZTE Gyakorló Általános Iskola Kórusa, az SZTE Gyakorló Gimnázium Kórusa, az SZTE Vántus István Zeneművészeti Szakgimnázium Kórusa.
Gálaesttel zárták a centenáriumi tanévet - Fotók: Karnok Csaba
Fotók: Karnok CsabaKihirdették az egyetemi drámapályázat díjazottjait is, amellyel a centenáriumi tanévben Szent-Györgyi Albert Nobel-díja átadásának 85. évfordulójáról emlékeztek meg. Olyan műveket vártak, amelyek a Nobel-díjas tudós életének, szegedi tartózkodásának, tevékenységének állítanak emléket, és megjelenítik az egyetem korabeli társadalmi környezetét, ezen felül korhűen ábrázolják Klebelsberg Kuno egyetemalapító szerepét, kapcsolatát Szent-Györgyivel.
A zsűri tagjai Erős Kinga, a Magyar Írószövetség elnöke, Barnák László, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója, Jászay Tamás egyetemi adjunktus, a revizoronline főszerkesztője és Lőkös Ildikó, a Játékszín vezető dramaturgja voltak.
A harmadik díjat B. Pap Endre magyar nyelv és irodalom tanár nyerte el Szabad gyökök című drámájával. A második helyezéssel Karánsebessy Balázs pedagógust méltatta a zsűri A renegát című munkájáért. Első helyen pedig Nizalowski Attila kodifikációs és informatikai szakjogász végzett Magyar zsoltár című drámájával.