2022.08.29. 18:50
Önismereti csoport indul Mindszenten, ingyenesen
Az önismeret útján szerzett lelki jóllétben hatékonyabban küzdhetünk meg az átmeneti vagy tartós krízishelyzetekkel. Légy fontos önmagadnak mottóval indul hamarosan önismereti csoport Mindszenten.
Az önismereti csoport biztosítja az ember egyik legalapvetőbb igényét, a valahová tartozásét. Fotó: Unsplash
A közösségi élmény valamennyi életszakaszban fontos lehet, ám átmeneti vagy tartós krízishelyzetben felértékelődhet a sorstársi jelenlét. Erős védőhálót nyújthat egy támogató csapat. Légy fontos önmagadnak címmel önismereti csoport indul ősszel a mindszenti Szent Imre Közösségi Házban. A foglalkozásokat Sasvári Annabella, a Kagylóhéj Család- és Gyermekjóléti Központ pszichológusa vezeti. Várják mindazokat, akik problémákkal küzdenek, nagyobb önbizalmat szeretnének, netán támogató környezetre vágynak. Az ingyenes, nyolchetes programmal főként a Dózsa-Telepen élőket, illetve a munkanélkülieket szólítják meg.
Sasvári Annabella lapunknak elmondta, hogy az emberek jellemzően akut vagy elhúzódó problémával fordulnak pszichológushoz, ritkább az, hogy az önismereti igény a motivációjuk. A járvány elhúzódásával, a mindennapi nehézségek erősödésével sokan szorongásos tünetekkel keresik fel a központot, illetve mind gyakrabban kérnek segítséget gyászfeldolgozáshoz. A szakember tapasztalata szerint krízishelyzetben sok múlhat a már meglévő megküzdési stratégiákon, segíthetnek a korábbi tapasztalatok, az erős identitás, a többféle szerepkör, a támogató szociális háló.
Az átmeneti vagy tartós munkanélküliség nagy terhet jelenthet, az érintettek gyakran elszigetelődnek, gyakran a közvetlen családjukra korlátozódik a kapcsolódásuk, ezzel pedig csökkenhet az önbizalmuk is
– hangsúlyozta a szakember. Hozzátette, a megszokott tevékenységek nélkül elcsúszhat a napi ritmus, céltalanság lehet úrrá rajtunk. Az önismereti csoport ad egyfajta rendszert, biztosítja az ember egyik legalapvetőbb igényét, a valahová tartozásét. Annak megélése, hogy nem vagyunk egyedül, sokat segíthet. A csoport tagjai felelősséget vállalnak egymásért, betartják a szabályokat, a titoktartási kötelezettséget.
A foglalkozásokon megismerkednek új megküzdési stratégiákkal, apró feladatokkal növelik a napi aktivitást, megvizsgálják az egyéni, esetleg rejtett erőforrásaikat. Végül pedig megfogalmazzák jövőbeni terveiket. A szakember célja egy olyan közösség kialakítása, amely a foglalkozások lezárása után akár önsegítő formában folytatja a közös munkát.
A program ingyenes, jelentkezni a a közösségi ház Facebook-oldalán üzenetben, illetve Molnár Adriennél a Családsegítő szolgálati irodájában.