2022.07.10. 13:50
Különlegesség: nézzék meg, hogyan gyűrűzik a búbos bankát! - galéria
A búbos banka védett madár, annak ellenére, hogy a populáció enyhén növekvő számot mutat. Fotó: Török János
Különleges eseményt örökített meg Török János kollégánk nemrégiben: búbos bankát gyűrűztek Sándorfalván. A madárgyűrűzés ma már meglehetősen hétköznapi tevékenység, ez segíti a szakembereket a madárvonulások tanulmányozásában. Csakhogy a búbos banka többnyire nehezen hozzáférhető helyeken költ, így a fiókákat nem egyszerű megtalálni. Márpedig ennél a madárfajnál különösen nagy jelentősége van a jelölésnek, hiszen hatalmas utat tesz meg a költőhely és a telelőhely között. Hosszú távú vonuló, ami azt jelenti, hogy az egyenlítőn túl telel. Az ilyen madarakról még nincs elegendő információnk, ezért hasznos, ha minél több példányt meg tudunk jelölni – magyarázta Tokody Béla, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület helyi csoportjának titkára.
Búbos bankákat gyűrűztek meg Sándorfalván - fotók: Török János
A búbos banka egyébként a több ezer kilométeres távolságot rendkívül gyorsan megteszi, hiszen március végén már a költőhelyén látható. Hűséges otthonához: általában visszatér előző fészkéhez, vagy ahhoz nagyon közel alakít ki újat. Leginkább földközelben szeret fészkelni, bármilyen alkalmas faodúban, üregben, kőrakásban költ. Sándorfalván egy mesterséges odúban rendezkedett be a madárpár, amelynek nyolc fiókáját most meggyűrűzték. Ők már kiröpülés-közeli állapotban vannak, tanulják az önálló táplálkozást is. Hamarosan laza csoportokban keresik majd maguknak a táplálékot, így szüleiknek lesz még idejük egy újabb fészekalj felnevelésére. A második madárcsapat azonban általában már nem ilyen népes, akkor már csak 3–5 fióka bújik ki a tojásokból. Mivel azonban közel egy hónaposan ők is kirepülnek, még nekik is lesz idejük felerősödni a hosszú vándorútig.
A búbos banka védett madár, annak ellenére, hogy a populáció enyhén növekvő számot mutat. Ez a faj jól alkalmazkodott a természet változásához: akár lakott területen, kiskertekben is képes fészkelni. Jelenleg csaknem 15 ezer pár költ hazánkban.