Félrfiak Fókuszban

2021.04.06. 07:43

Óriási céljai vannak Szegeden – Varga Tamás pólósulit alapít, a felnőttekkel bajnoki döntőbe jutna

Bajnoki címre esélyes női vízilabdacsapat építésén dolgozik Szegeden Varga Tamás, aki játékosként megannyi siker részese volt, többek között kétszeres olimpiai és egyszeres világbajnok, LEN-kupa-győztes a Szegeddel. Boldog, mert a munkája egyben a hobbija, impozáns céljait pedig megosztotta velünk.

delmagyar.hu

Szeged, 20210319. Varga Tam·s a szegedi nıi vizipÛlÛ csapat edzıje. FotÛ: Frank Yvette (FY), DÈlmagyarorsz·g

Nyilvánvaló volt, hogy vízilabdázó lesz?

Dehogy! Hatévesen kezdtem úszást tanulni a szolnoki Damjanich uszodában, majd egy esztendőt követően átmentem az úszókhoz, és 4,5 évig ott is maradtam. Országos 3. helyezett voltam 100 méter mellúszásban. A vízilabdát egy Szolnok–Tatabánya meccsen szerettem meg, amelyre a szüleim vittek el, mert a keresztapám a Tatabányában játszott. Azonnal elragadott a miliő, a telt ház, a jó hangulat; közöltem is a szüleimmel, hogy akkor hétfőtől én vízilabdaedzésekre járnék. Kezdetben úszó akartam pedig lenni, de 13 éves koromig atlétikaedzésekre is jártam, mert apukám ott edzősködött. Jól ment a távolugrás, a kislabdadobás és a 400 méteres futás is.

A válogatottal kétszer nyert olimpiát, egyszer világbajnokságot, míg klubszinten a Szegeddel és a Cattaróval is aranyérmes lett a LEN-kupában, KEK-et nyert a Vasassal, valamint háromszoros magyar bajnoki gólkirály, illetve háromszoros kupagyőztes. Kiemelkedik bármelyik siker a többi közül, amelyikre még jobban büszke?

Öt európai kupadöntőt játszottam, abból négyet megnyertünk. Emlékezetes, ahogyan az újszegedi sportuszodában győztünk, a Szeged és a Vasas sikerében konkrétan a mindent eldöntő gólt lőhettem be, a Mladost Zagreb ellen Horvátországban aranygóllal nyertünk. Olyan kiváló vízilabdázókkal voltam ekkor egy csapatban, mint Steinmetz Barnabás, Varga Dániel, Varga II. Zsolt, a testvérem, Madaras Norbert, vagy éppen Kósz Zoltán, de még sorolhatnám.

Igaz, hogy az olimpiai és világbajnoki aranyérmet nem otthon tartja? Miért?

Igen, nem merem őket otthon tartani, bár riasztó- és kamerarendszerrel felszerelt az otthonunk, számomra olyan felbecsülhetetlen eszmei értéke van ezeknek az érmeknek, hogy úgy érzem a legjobbnak, ha egy bank széfjében tárolom őket.

2009-es szegedi LEN-kupa-győzelme után eligazolt, majd visszavonulása után az edzői karrierje Debrecenben indult be. Hogyan emlékszik vissza erre az időszakra?

Nagyon bejött ez a pálya, elképesztően büszke vagyok arra, amit Debrecenben alkottunk. Több mint 240 gyereket integráltunk be, addig soha nem látott magasságba jutottunk el utánpótlás-

szinten.

Nemrég jelentette be, hogy Szegeden megalakítják az SZNVE Pólósulit. Hasonlóak a törekvései, mint Debrecenben?

Igen, most egy hasonló kezdeményezést indítunk el közösen Lakó Gáborral. Rengeteg lányt szeretnénk behozni a Tiszavirág Sportuszodába, így a leány utánpótlásban ez négy-öt év múlva jobb helyezésekben mutatkozhat meg, hét-nyolc esztendő múlva pedig a felnőttcsapat is megérezheti a hatását ennek a projektnek.

Mindenképpen ejtsünk szót munkájáról a felnőttekkel is, hiszen a Szeged SZTE remekül szerepel a női OB I.-ben.

Büszke vagyok a lányokra, mert sokan a nyolcadik helyre várták őket csak, de gyönyörű győzelmekkel megkavartuk a dolgokat a tabellán, ebből még bármi kisülhet. Jó irányba haladunk, próbálunk igazolni, de nem ész nélkül, van egy koncepciónk a fiatalokkal, amelybe például a rutinos Ráski is illeszkedik. Összességében boldog vagyok a szakmámban, hiszen a munkám egyben a hobbim is.

A jövőbe tekintve milyen céljai vannak?

A legrövidebb távú célom, hogy a Szegeddel elérjünk egy olyan bravúrt a bajnokság alapszakaszában, hogy ne a hetedik, hanem az ötödik helyért játsszunk a helyosztón. Ez nem könnyű feladat, ehhez nyernünk kell Egerben, valamint más, kedvező eredmények is szükségesek hozzá. Középtávoli, hogy a leány juniorválogatottal az októberi világbajnokságon minél jobban szerepeljünk, hosszabb távú célom pedig, hogy az elkövetkező három évben felépítsek egy olyan csapatot Szegeden, amely oda tud érni a legjobb négy közé a bajnokságban, de akár döntőt is játszhasson. Természetesen dédelgetek olyan álmokat is, hogy ha majd lesz lehetőség pályázni, akkor szeretnék felnőtt női szövetségi kapitány lenni, de ez egyelőre még nagyon távoli cél. l

Névjegy

Varga Tamás 1975. július 14-én született Szolnokon. A vízilabda-szurkolók csak Csuviként emlegetik a mai napig, 2004-ben és 2008-ban ott volt az olimpiát nyert válogatottban, míg 2003-ban világbajnoki címnek örülhetett. 2007 és 2009 között Szegeden játszott, utolsó évében LEN-kupát nyert a csapattal, akárcsak 2010-ben a montenegrói Cattaróval. 2016-ban visszatért Szegedre, ahol 2018 óta a Szeged SZTE női OB I.-es csapatának vezetőedzője, valamint jelenleg a leány juniorválogatott szövetségi edzője.

(x)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában