2021.02.08. 07:40
Véget ér majd a kutyabiznisz?
20201123 Kaposvár Megnőtt az érdeklődés a menhelyi kutyák iránt a járványhelyzetben. Az állatvédők szerint ennek oka, hogy sokan többet vannak otthon, de mivel nyolc utáni kijárási korlátozás alatt is engedélyezett a kutyasétáltatás, sokan ezért tennének szert kedvencekre. Somogyban viszont nem tapasztalnak hasonlót. Fotó: Lang Róbert lr Somogyi Hírlap
Fotó: Lang Róbert (illusztráció)
– Az áprilistól kötelező FELIR nyilvántartás fontos lépés, hiszen így nemcsak azokat lehet majd kiszűrni, akik a szó szoros értelemben szaporítók és tömegesen exportálják az állatokat külföldre, hanem azokat az illegális, be nem jegyzett „menhelyeket” is, ahonnan havonta, kéthavonta szállítanak el kutyákat vagy cicákat külföldre, ki tudja, hová – mondta a szegedi székhelyű Országos Állatvédelmi Alapítvány elnöke, Balogh Ernő az új, áprilistól hatályos kormányrendeletről.
Évente több tízezer kutyát adnak el az Európai Unió tagállamaiba Magyarországról: nagy részük fél évnél fiatalabb, és a szaporítóktól törzskönyv nélkül kerülnek a kisállatpiacra. Ráadásul az uniós tagállami visszajelzés alapján a Magyarországról származó kutyakölyköket gyakran illegálisan és túl fiatalon szállítják.
A korai elválasztás miatt később számtalan egészségügyi problémával küzdenek. Az állatkínzó szaporítók, az engedély nélküli kisállat kereskedelem felszámolásáért tett lépések egyike az április 1-től hatályos kormányrendelet.
A kisállat-kereskedelemmel foglalkozóknak, kutyaszaporítóknak eddig nem kellett bejelenteniük tevékenységüket a hatóságnak.
Az illegális kisállat-kereskedelem felszámolása érdekében ez a jövőben megváltozik – figyelmeztet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
A kedvtelésből tartott állatok forgalmazása április 1-től FELIR azonosítószám köteles, amit a helyileg illetékes élelmiszerlánc-felügyeleti szervnél kell bejelenteni.