2015.05.04. 00:55
Itt vannak! Magyar érettségi 2015 feladatok, megoldások - szövegértés, szövegalkotás
Szokás szerint itt mutatjuk meg a feladatokat és megoldásokat. A vizsgázók Tóth Árpádot, Jékelyt, Bodor Ádámot és Senecát kapták.
Van, aki csak Tóth Árpádról hallott
A 2016-os magyar érettségi feladatai és megoldásai
Margit: "pffffff, hozzá sem tudnék szólni."
Elisabeta: "Tóth Árpád,Seneca: OKÉ! de Jékelyt akkor sem szerettem, amikor tanultuk."
Pista Optimista: "Mivel nagy részük úgy is "nyugaton" fog diplomázni inkább Schiller, Goethe műveinek elemzését kellene adni feladatul. Tóth Árpád kivételével a többiről még csak nem is hallottam, mondjuk nem is nagyon érdekelnének, miután láttam néhány mai "modern magyar verset".---- , Senecat természetesen ismerem."
Nem könnyű a szövegértés
A szövegértési feladat kérdései között olyanokat találunk, mint, hogy "milyen meglepetéseket okozott a szerzőnek a korszak műveinek újraolvasása?" vagy hogy "miért idézi meg Grendel Lajos Szerb Antal irodalomtörténetét?".
- Két oldalnál is hosszabb szakszöveg, amelyben jó néhány idegen szó is van, emiatt nem könnyű - mondta első ránézésre a megoldónk, Dávid. Szerinte a szöveg hossza miatt mind a 60 percre szükség van a kitöltéshez, bár nagy segítség, hogy a kérdéseknél szerepel a bekezdés száma, ahol a választ kell keresni.
- Az igaz-hamis feladatnál több kérdésre sem könnyű egyértelmű választ adni. Például a szövegből nem derül ki, hogy Grendel Lajos könyvében önálló fejezetet kap a határon túli magyar irodalom vagy sem - tette hozzá Dávid.
Dávid számára a 3. b, volt a legkevésbé egyértelmű.
Szövegalkotás - viszonylag könnyű volt
Érvelés
Mellette:
Ellene:
Mind Tóth Árpád, mind Jékely Zoltán verében az alaphelyzet merengő: "Elnyúlok a hegyen..." és "Két hant között heverésztem hanyatt". Ennek megfelelően számos költői kép teremti meg a hangulatot: Tóth Árpádnál: "Sok, sok ringó virág, száz apró légi sajka", Jékelynél: "itták a fényt".
A lírai én lelkivilága mindkét versben jól kirajzolódik:
Fontos különbség, hogy míg Tóth Árpádnál összetett mondatok, és és egymásra épülő szóképek fokozatosan épülnek fel. A vers hangulati ívére pedig jellemző, hogy az egész versen gördülékenyen áthúzódik, és a tetőpontig optimista: "Ti nem tudhatjátok azt, mily mondhatatlan nyomor aknáit rejti egy ily árva szörny, egy - ember!", majd elégikusan zárul: megjelenik a halál motívuma: "Tán mind elpusztulunk". "Ember utáni csend".
hajó-motívum:
ellentét:
- arany hajóhaj >< "én is hajó vagyok, de melynek minden ízét a kínok vasszöge szorítja össze testté"
- hajó-költői én >< testvér-emberek, mint undok, kapzsi bárkák
Az emberiségre általános véleményt fogalmaz meg negatív jelzőkkel: kapzsi, undok, bús, kalóz, könnyes árva.
Jékelynél az összetett mondatok vontatottabbak, és a képek kevésbé fontosak. A vers már-már dal-szerű, egyszerű leírásokban gazdag: "Nézegetem az eget". "Bámultam a zsenge lombokat". "Pillanatra láttam". - szemlélődés motívuma.
Természetkultusz - naivitás - népköltészeti sajátosságok: "szerelmes pásztorleány"
Mindkét vers a melankólia, a merengés útján az élet szépségétől az elkerülhetetlen elmúlásig jut el.
Korábban írtuk:
A középszintű érettségizők szövegértési feladatként Grendel Lajos A modern magyar irodalom története irodalomtörténeti munkájának bevezetőjét kapták -tudtuk meg.
A szövegalkotási feladatban a három választható mű:
Tóth Árpád: Elégia egy rekettyebokorhoz és Jékely Zoltán: Az ég játékai című művének összehasonlítása,
Érvelő fogalmazás "Az idő miénk" címmel egy Seneca-idézet alapján,
Bodor Ádám: Állatkert című művének értelmezése.
Magyarérettségi Szegeden. Fotó: Segesvári Csaba
Tavaly az érettségizők a középszintű magyar érettségin az alábbi 3 szövegalkotási feladat között választhattak:
Az érettségi vizsga szabályai tavalyhoz képest nem változtak. A 2015. évi magyar érettségire május 4-én hétfőn reggel ülnek padba a vizsgázók. A magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségi vizsga összesen 240 percig tart és két nagyobb részből áll. A szövegértési feladatsorra hatvan perce van az érettségizónak. Ez után a szövegalkotási feladat következik, amelyet 180 perc alatt kell tudni megoldani. Az érettségizők előbb a szövegértési feladatlappal végeznek, ezt beadják, majd következik a másik feladatlap.
A szövegértési feladat rendszerint egy értekező műfajú tanulmány, publicisztikai mű szövege, amelynek kapcsán teszt jellegű kérdésekre kell válaszolni, míg a második részben az érettségiző a három különböző témájú szövegalkotási feladatból választ egyet.
Az emelt szintű magyar érettségi egy műveltségi feladatsorból és három szövegalkotási feladatból áll. Az érettségizők itt tetszőleges sorrendben végezhetik el a feladatokat.
Az írásbeli vizsgafeladatok megoldásakor közép- és emelt szinten is használható helyesírási szótár. A szótárról a vizsgát szervező intézmény gondoskodik.ebből vizsgacsoportonként legalább négy példány szükséges.