2014.05.13. 12:10
Biológia érettségi 2014 feladatok, megoldások: felismer egy tarajos gőtét?
Szeged – Nem volt könnyű az idei biológia érettségi középszinten. De azért kész a feladatsor!
– Nem volt könnyű az idei biológia érettségi! – értékelte a feladatsort kitöltés után Angyalnél Kovács Anikó. – Voltak olyan feladatok, amelyek alulról súrolták az emelt szintű vizsgához szükséges ismereteket is. Ilyen volt például a Levelek és buborékok feladat. Viszont a genetika nevetségesen könnyű volt. Vártam volna embertanos, ökológiás feladatot is (légzés, keringés, kiválasztás például), ezek hiányoztak. Aránytalanul sok volt a sejtanyagcserés feladat. Nem csodálkoznék azon, ha kevés ötös lenne az idén.
Tekintse meg korábbi cikkeinket a biológia érettségikről:
Izgis feladatok a középszintű vizsgán: háztartási tanácsok, kovász, ökológiai kölcsönhatások, influenza és a genetika.
Korábban írtuk:
A 2014-es középszintű biológia érettségi után itt közöljük majd a feladatokat és megoldásokat.
A tavalyi középszintű biológia érettségin a csípőízületről, a farkasok viselkedéséről, Pasteur megfigyeléseiről, az emberi genetikáról, az adrenalinról és az inzulinról, a vesekőről, a fenntartható erdőgazdálkodásról, a biomasszáról és egy húsleves összetevőiről voltak kérdések.
A tavalyelőtti középszintű biológia érettségin élőlényeket kellett csoportosítani, szerves molekulákat felismerni, kérdés volt a vér összetevőiről, a táplálékot eljuttató diffúzióról, a szitakötők felépítéséről, a maláriáról, az ember légzéséről, az RH-vércsoportokról és az energiaáramlásról az életközösség táplálkozási láncában.
A középszintű vizsga 120 percig tart, és 8-10 feladatból áll. A feladatsorban biológiai ismeretek tényeinek és elméletének felidézése, jelenségek közötti kapcsolatok felismerése, a biológiai megfigyelések és kísérletek értelmezése szerepel.
Az emelt szintű érettségi 240 perces. Az érettségizők egy feladatsort (80 pont), és egy választható esszé- vagy problémafeladatot (20 pont). A lehetséges témakörök: az ember élettana és szervezettana, egészséges életmód és ökológia, környezet- és természetvédelem, növényélettan.