2020.03.16. 10:38
Ha ezekre figyelünk, elkerülhetjük a gyerekkori elhízást
Egy új tanulmány szerint a gyermekkori elhízás szoros kapcsolatban áll a rendszertelen étkezési szokásokkal, a képernyőidővel és a lefekvés idejével is.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Africa Studio
A kisgyermekek napi rutinja nagymértékben befolyásolja a testsúlyuk alakulását – írja a csalad.hu a Parents magazin cikke alapján.
Eszerint azok a szülők, akik egy meghatározott napirendet alakítanak ki gyermeküknél óvodáskorban, komoly hatással vannak kora tinédzserkori éveikre is. A kutatók szerint
kulcsfontosságú, hogy már kisgyermekkorban megtanítsuk a gyermekünknek, miként tarthatják fenn a lelki és fizikai egészségüket.
Az említett kutatásban 11 ezer Angliában élő, 2001 és 2002 között született gyermeket vizsgáltak. Eszerint a 3 évesek 41 %-a feküdt le minden nap azonos időben, közel 50 %-a étkezett rendszeresen, és 23 %-ának szabályozták, hogy mennyit nézhet tévét vagy egyéb digitális képernyőt.
Az alvás a legfontosabb
A kutatók szerint a három kritérium közül
az alvási idő a legfontosabb az elhízás szempontjából.
A kutatásban szereplő 11 éves gyerekek 6 %-a volt túlsúlyos, és rájuk jellemző volt az is, hogy óvodás korukban rendszertelen időben fektették le őket a szüleik.
„Az alvásnak rendkívül nagy jelentősége van, különösen a kisgyermekeknél” – hangsúlyozta Sarah Anderson, a tanulmány egyik szerzője és az Ohio Állami Egészségügyi Főiskola professzora.
„Annak ellenére, hogy még mindig nem tudunk mindent az éjszakai pihenés és az anyagcsere kapcsolatáról, a kutatások egyre szorosabb összefüggést találnak az elégtelen alvás és az elhízás között”
– tette hozzá a kutató.
A hivatalos ajánlások szerint a 3-5 éves gyermekeknek naponta 10-13 óra alvásra lenne szükségük.
Ennek a mennyiségnek az állandó jelenléte az egyik legfontosabb faktor az egészséges életmód kialakításában.