2009.09.30. 00:08
Mikor ássunk kutat?
Egy orvos mesélte, hogyan járt a 80-as évek végén kolléganőjével, akinek nemcsak fájt a térde, hanem jócskán duzzadt is volt. Ránézett az ödémás testrészre, és megkérdezte: Katica, van gyomorpanaszod? „Zoltán! Mi köze van a térdemnek a gyomromhoz? Miből gondolod, hogy baj lehet az emésztésemmel?” – álmélkodott a másik.
Katica panaszát Zoltán a hagyományos kínai orvoslás (HKO) segítségével tudta diagnosztizálni, amelynek kezdetei 4000 évre nyúlnak vissza. Még ma is használatban van a legrégebbi szakkönyv, A Sárga Császár belgyógyászati könyve, amely i. e. 300 körül keletkezett. Párbeszédes formában készült, két részből áll: az Egyszerű kérdések az orvoslás általános elméleti kérdéseivel foglalkozik, a Spirituális tengely című rész pedig főképp az akupunktúrára összpontosít.
Elsősorban mindig is az egészség megőrzésével foglalkozott a kínai orvoslás, bár nagy hatékonyságú a meglévő betegségek kezelésében is. Egy kínai mondás szerint a betegség kezelése olyan, mintha akkor kezdenénk kutat ásni, amikor már szomjasak vagyunk.
A XI. században kezdték el használni oktatási segédeszközként a bronzból öntött, élet nagyságú alakot, amelyen lyukakkal jelölték az akupunktúrás pontokat. A nyílásokat viasszal elzárták, majd a figurát megtöltötték vízzel, ha a vizsgázó a tűvel a megfelelő pontba szúrt, akkor vízsugár jelent meg annak helyén.
Az akupunktúrás pontoknál a bőr elektromos ellenállása általában alacsonyabb, mint a környezetében. A pontok segítségével aktivizálni lehet a test mélyén lévő energiát. Például a lábszáron lévő St36 pont a gyomor működésével van összefüggésben. Ennek a pontnak a masszírozása vagy tűszúrásos kezelése növeli a gyomor energiáját. Kínában ezt a pontot gyakran naponta masszírozzák, mivel az erős gyomorenergiát a hosszú élettel hozzák összefüggésbe.
Az akupunktúrás pontok a testet behálózó energiacsatorna bőrön megjelenő nyílásai. Ezeket a csatornákat meridiánnak is nevezik, amelyek hasonlóképp hálózzák be az emberi testet, mint az érrendszer, de nem azonos a leképezésük. A vezeték rendellenességeinek elsődleges tünetei a fájdalom, a merevség és a duzzanat. Tizenkét fővezeték van, nevüket azokról a szervekről kapták, amelyeken keresztülhaladnak: a tüdő és a vastagbél, a lép és a gyomor, a szív és a vékonybél, a vese és a húgyhólyag, a máj és az epe, a szívburok és a hármas melegítő képez egy-egy párt.
Ezzel és az ezt követő írásokkal az a célom, hogy némi ízelítőt adjak abból az ismeretanyagból, amit az egyetemeken öt éven keresztül sajátítják el a hallgatók. Azonban a laikus számára is hasznos ha tudja: aki rendszeresen felébred hajnali 1 és 3 óra között, annál a máj energiája nem tud szabadon áramolni, s az okozza az ébrenlétben.