2023.11.22. 06:00
Kilenc technikai hiedelem, amiből egy szó sem igaz
Némelyiknek régebben még volt is némi igazságalapja, de a többségük csupán tévedés.
Forrás: Shutterstock
1. tévhit: A privát böngészés privát
Tény: Hiába kapcsolja be böngészőjében az inkognitó-módot, az internetszolgáltatók, a hirdetők és a webhelyek továbbra is észrevehetik. Ez a megoldás legfeljebb arra jó, hogy a számítógépéhez ülő családtag vagy kolléga nem látja meg olyan könnyen, hogy mit nézett előtte az interneten.
Mindig jelentkezzen ki a személyes netes fiókjaiból, és valódi adatvédelmet akar, fontolja meg a VPN használatát.
2. tévhit: Minél több megapixel, annál jobb a kamera
Tény: A képpontok száma csak egy adat a sok közül: a mostani lapok címlapképei gyakran 20 megapixel alatti kamerákkal készülnek. A lencse és a szoftver ugyanolyan fontos a fotózásban.
És még valami: családi és turista fotókat csak akkor fényképezzen RAW-ban, ha utólag, professzionálisan fel akarja dolgozni, mert hatalmas helyet foglalnak el az ilyen kiterjesztésű fájlok a készüléken.
3. tévhit: A Mac a számítógépek támadhatatlanul biztonságos erődítménye
Tény: Biztonságosak, de nem legyőzhetetlenek. Ha kevesebb is, de Mac-re szintén készülnek szép számmal rosszindulatú programok. Bármilyen operációs rendszert használ, rendszeresen frissítse és ne hagyja ki a biztonsági javításokat.
4. tévhit: A fájlok törlése azt jelenti, hogy örökre eltűnnek
Tény: Megfelelő eszközökkel a fájlok digitális zombik módjára újjáéledhetnek. A számítógépünk Lomtárát inkább tekintsünk ideiglenes befogadó zónának. Külön fájlmegsemmisítő szoftverre van szükség ahhoz, hogy az érzékeny dokumentumokat valóban törölni tudjuk.
5. tévhit: A telefon éjszakai töltése tönkreteheti az akkumulátort
Tény: A modern telefonok okosabbak, mint gondolnánk. A legtöbb okostelefonban megtalálható lítium-ion akkumulátorok már beépített áramkörökkel rendelkeznek, hogy megakadályozzák a túltöltést. A biztonságos és hatékony töltés érdekében használjunk a gyártó által jóváhagyott töltőket.
Ebből a tévhitből annyi az igazság, hogy a mobil akkumulátorának akkor lesz a leghosszabb az élettartama, ha a töltöttséget 20 és 80 százalék között tartjuk.
6. tévhit: Elromlik a számítógép, ha mágnest használ a közelében
Tény: A mai SSD-meghajtókat ez nem zavarja. A mítosz még a hajlékonylemezek idejére nyúlik vissza, amelyeket mágnesekkel le lehet törölni.
Ennek ellenére legyünk óvatosak az erős mágnesekkel a régebbi merevlemezek és a monitor közelében.
7. tévhit: Az ingyenes Wi-Fi biztonságos
Tény: az ingyenes Wi-Fi nagyon gyakran az internetes leskelődők-jelszólopók játszótere. Használjunk VPN-t a nyilvános hálózatokon, és soha ne végezzünk érzékeny pénzügyi tranzakciókat, ne küldjünk intim üzeneteket, képeket ingyenes Wi-Fi-n.
8. tévhit: Több sáv a mobil kijelzőjén = jobb telefonszolgáltatás
Tény: A sávok a jel erősségét mutatják, nem a minőségét. A kevesebb sáv, de kevésbé zsúfolt frekvencia gyakran tisztább telefonhívásokat biztosíthat. Érdemes megfontolni a Wi-Fi-alapú hívást a gyenge jeleket mutató területeken.
9. tévhit: A számítógépeknek nincs szükségük pihenésre
Tény: A gépek is „elfáradhatnak”. Hetente legalább egyszer indítsa újra a számítógépet, hogy törölje az ideiglenes fájlokat és biztosítsa a zökkenőmentes működést.
Digitália
- Magyarul is beszélő, valódi robotkutyával találkozhatunk az ingyenes hazai eseményen
- Az otthoni rehabilitációt segíti a mesterséges intelligenciával működő hazai fejlesztés
- Nő lett Magyarország első űrorvosa
- Magyar nőket érintő Motherless-botrány: ezt tehetjük a lesifotók ellen
- Vakok újra látnak – hatalmasat lépett a Science Corporation