2014.12.04. 11:01
Édösanyám, én meghalok! Csak még elmegyek a kocsmába!
DélmagyArchív 1927: A bicskás legényromantika valahogy nem passzolt a kultúrfölény elméletével.
Amikor Kisnagy József dorozsmai legény egy kocsmai verekedés és egy csendőri kihallgatás után meghalt, a falu nem tudott másra gondolni, mint a hatóság brutalitására.
Mitől halt meg Kisnagy József? Délmagyarország 1927. április 8. Itt van a folytatás.
A kocsmai mulatozások vagy falusi bálak természetes lezárása volt a csetepaté, amely gyakran szerelmi ügyből, de olykor érthetetlen gyerekségen pattant ki. (Itt például azon, hogy egy pityókos legény a többiek közé vágta a kalapját és csúfolódott). A verekedés olykor nem két legény ügye volt, hanem beszállt mindenki, akinek még kedve volt.
1927. március 27-én, vasárnap éjjel Dorozsma két utcájának legényhada csapott össze a Rácz kocsmában. Éjfél körül kipattant a balhé, ütöttek, bicskáztak, dobálták a szódás üvegeket, vasvillával szurkáltak, egyszóval a hagyományos konfliktuskezelő eszközöket használták.
A végén ketten maradtak a kocsmapadlón, két fivér: Kisnagy József és Kisnagy Sándor. Előbbit véresre verték, utóbbit pedig oldalba szúrták. A csendőrök érkezéséig azért mindketten saját lábukon távoztak a harctérről.
Kisnagy Józsefet másnap kihallgatta a dorozsmai csendőrség, és amikor elengedték, a legény azzal esett ágynak, hogy nagyon megverték.
Egy hét múlva azonban újra eljött a vasárnap, és Kisnagy József felkelt az ágyból. Úgy érezte, nem sokáig él már, ezért este elment a kocsmába, hogy barátaitól búcsút vegyen - és egy utolsót igyon. Záróráig ki is használta az időt, de az újabb csetepatéban már nem volt ereje részt venni. Egy nap múlva meghalt.
A faluban mindenki a csendőröket tartotta bűnösnek. Öt-hatszáz ember verődött össze a temetőben, némán tüntetve a háznál, ahol éppen az elhunytat boncolták. Mindenki arra várt, hogy kiderüljön, a legény brutális csendőrterror áldozata lett.
A csendőrök állították: hozzá sem nyúltak Kisnagyhoz, hanem az valószínűleg a többi dorozsmai legény előző vasárnapi ütlegeibe halt bele.
- Azért vagyunk rosszak, ezért e szörnyű vád, mert nem hagyjuk őket rabolni meg lopni! - mondja egy csendőr a Délmagyarország munkatársának.
A falu azonban a csendőrök ellen volt.
- Nem csinált az már vasárnap semmit - mondja egy legény, aki ott volt a Jóska búcsúzkodásánál. - Nyöszörgött az asztalnál és ivott. Azt mondta, utoljára iszik.
A boncolás eredményéről 2 nappal később írt az újság. Az orvosok állították, hogy az áldozat nem szenvedett el olyan belső sérüléseket, amelyek a halálát okozhattak volna. Sem a csendőrök, sem a bicskázós cimborák nem okozhatták halálát.
Boncoláskor megtalálták egy régi szervi baját, amely kiújult és kocsmázós életmódja miatt elhatalmasodott rajta. A duhaj legény halálát egyik romantikus történet sem okozta, hanem éppen az, hogy kocsmába ment - és nem orvoshoz.
De a falubeliek sem ismerték rosszul a helyi csendőröket. A boncolás azt is feltárta, hogy a fiú bántalmazás során belső sérüléseket szenvedett. Három csendőr ellen halált okozó testi sértés miatt indult meg az eljárás.