2014.03.03. 21:21
Csíramálé a megyei értéktárban
Csongrád - Hajnaltól estig süti a csíramálét a csongrádi Bordáné Csobán Katalin és édesanyja. A beáztatott búzából egy hét alatt lesz késztermék, ezalatt nagyon sok vele a munka. A végeredmény azonban olyan finom, hogy egyszer megették a mintadarabot az egyik hivatal munkatársai.
Mindent Csongrádról
A delmagyar.hu hivatalos csongrádi Facebook-oldala, nem csak csongrádiaknak!
– Úgy tizenöt éve kezdtem, előtte kozmetikus voltam Csanyteleken. Láttam, hogy nem fog menni a mindennapi utazgatás három gyerek mellett, mondtam édesanyámnak: anyuci, avass be a készítés titkaiba – mesélte [namelink name="Bordáné Csobán Katalin"]. A csongrádi asszony csíramálét gyárt, termékét a szomszédos megyékben is ismerik, hirtelen fel sem tudja sorolni, hány településre szállítanak. Nemrég egy pályázatot nyújtott be a város, éppen az ő munkájára alapozva szerették volna felvetetni a csongrádi csíramálét a Csongrád Megyei Értéktárba. Az önkormányzat javaslatát indokoltnak találták, agrár- és élelmiszer-gazdaság kategóriába sorolták a búzából készült mézédes finomságot. Később akár hungarikum is lehet belőle.
– Családról családra szállt a tudás, én az anyósomtól tanultam. Valamikor én se tudtam, hogy csíramálét fogok sütni, gyárban dolgoztam, kellett valami kis kiegészítés. Kérdezte a zöldséges, hogy „Piroska, nem akarsz csíramálét és sült tököt készíteni?" Hogy mit küszködtünk, mire kitapasztaltuk! – mesélte nevetve Katalin édesanyja, [namelink name="Csobán Mihályné"].
A rendeléstől függ, hogy naponta mennyit sütnek, átlagosan 80 tepsivel. Szinte mindig reggel 5-kor kezdenek, és legtöbbször este 8-ig eltart a munka. Mindennap van egy olyan adag, ami akkor kezd csírázni, és egy olyan, amely aznap sül ki, a folyamat a kezdettől a végéig 7-8 napig tart. Ha nem sikerül tökéletesen a csíráztatás, „megette a fene az egészet", mert mindennek az az alapja – árulta el Piroska néni. Ha kész van, ledarálják, átmossák, a rostanyagot elválasztják a létől, az előbbit eldobják, az utóbbit liszttel sűrűre keverik, és mehet a sütőbe. Októbertől májusig készítik, nyáron nem lehet, mert „megcsiccsen a leve" a melegben, nem lesz az íze az igazi. Egy adag 3 órán át sül, sötétre és világosra is készítik, hogy minden vevő találjon az ízlésének megfelelőt.